Etap 5 Rybaczij - Zielenogradsk

Rybaczij (0,0 km) – Liesnoj (23,3 km)– Zielenogradsk (32,3 km) 
 
PAŃSTWO: Rosja           
OBWÓD: kaliningradzki
ARCHIDIECEZJA: moskiewska
 
Ty jesteś Bogiem działającym cuda, 
objawiłeś ludom swą potęgę. (Ps 77,15)
 
Podobnie jak w poprzednich etapach, Pomorska Droga Świętego Jakuba wiedzie wąskim terytorium Mierzei Kurońskiej, pośród zwartych obszarów lasów sosnowych. To obszar pełen spokoju i ciszy, gdzie jedynym urozmaiceniem krajobrazu są rozległe pola wydm.
 

TRASA

Po wyjściu ze wsi Rybaczij (0,0 km) kierujemy się na południowy zachód i lasem idziemy wzdłuż wybrzeża Zalewu Kurońskiego. Co jakiś czas pojawiają się widoki na otwarte wody zalewu, jak również piaszczyste tereny ruchomych wydm mierzei. Z racji malowniczego położenia i bliskości morza, tereny te (zwłaszcza w sezonie letnim) są bardzo popularne wśród mieszkańców dużego Kaliningradu. Ruch zatem może być spory i należy zachować ostrożność.
Po około 23 km dochodzimy do wsi Liesnoj (Лесной) (23,3 km), niewielkiej osady, w której jednak znajduje się całkiem dobrze rozwinięta baza noclegowa (czynna jedynie w sezonie). Stąd pozostał już ostatni odcinek wędrówki przez Mierzeję Kurońską i po niecałych dziesięciu kilometrach wchodzimy do Zielenogradska (Зеленоградск) (32,3 km), jednego  z bardziej znanych kurortów tej części rosyjskiego wybrzeża.

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY