Etap 20 Lębork - Łebień

Lębork (0,0 km) – Nowa Wieś Lęborska (1,5 km)  – leśniczówka Nowa Wieś Lęborska (4,7 km) – Wilkowo Nowowiejskie (8,9 km)  – Garczegorze (11,5 km)  – Łebień (18,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska    
WOJEWÓDZTWO: pomorskie                
POWIAT: lęborski        
DIECEZJA: pelplińska
 
Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą; 
przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną 
i prowadź mnie! (Ps 31,4)
 
Krótki odcinek Pomorskiej Drogi Św. Jakuba położony jest w całości na terenie rozległej pradoliny Redy-Łeby, która od północy otacza Lębork i ciągnie się od Zatoki Puckiej na wschodzie po ujście rzeki do jeziora Łebsko. To tradycyjne ścieżki pielgrzymkowe  w obrębie tzw. Lęborskiej Drogi św. Jakuba, łączące sanktuaria Apostoła w Lęborku i Łebie.
 
Pradolina Redy-Łeby
Szeroką i długą dolinę, zwaną pradoliną, zawdzięczamy okresowi ostatniego zlodowacenia (tzw. zlodowacenia bałtyckiego), które miało miejsce na tych terenach jeszcze ok. 14,5 tys. lat temu. Tak rozległymi dolinami odpływały wówczas wody z topnie-jącego lądolodu. Obecnie pradolina ma około 90 km długości, a jej spadek w obydwie strony wykorzystują dziś rzeki: Reda, płynąca na wschód do Zatoki Puckiej, i Łeba, która płynie na zachód i północ i uchodzi do jeziora Łebsko.
 
TRASA
 
Opuszczamy Sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Lęborku (0,0 km). Kierujemy się ul. Derdowskiego i pomiędzy murami a Basztą Bluszczową wychodzimy na ul. Kossaka, którą wychodzimy z miasta. Granice administracyjne Nowej Wsi Lęborskiej (kaszub. Nowô Wies) (1,5 km) stykają się bezpośrednio z granicami Lęborka, a zatem już w kolejnej miejscowości, przy stanicy turystycznej i węźle szlaków, skręcamy w prawo (2,3 km), a następnie ul. Kisewa idziemy wspólnie z czarnym szlakiem pieszym PTTK. Po przejściu przez most na rzece Kisewie skręcamy w prawo i ul. Młynarską (droga powiatowa nr 1316G) kierujemy się w stronę Kębłowa Nowowiejskiego. Po kilku kilometrach wędrówki wzdłuż asfaltowej drogi dochodzimy do leśniczówki Nowa Wieś Lęborska (4,7 km), przy której znajduje się węzeł szlaków turystycznych. My podążamy cały czas czarnym szlakiem do Wilkowa Nowowiejskiego (kaszub. Wôłkòwò) (8,9 km).
Wychodzimy z Wilkowa czarnym szlakiem w stronę Garczegorza (kaszub. Garczigôrz) (11,5 km) z charakterystycznym XIX-wiecznym kościołem pw. św. MariiMagdaleny. Wieś ma charakter typowej owalnicy ze świątynią zlokalizowaną w centralnej części, na tzw. nawsiu. Za Garczegorzem skręcamy w prawo i drogą powiatową pośród pól i częściowo obszarów leśnych idziemy w kierunku Łebienia (kaszub. Lëbino) (16,7 km). Do wsi wchodzimy obok stanicy turystycznej,a następnie w prawo do widocznego z daleka neogotyckiego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (18,2 km). Jest to świątynia, która powstała na przełomie XIX i XX w. z cegły, w stylu neogotyckim. Wewnątrz zachował się oryginalny wystrój z czasów budowy kościoła. Uwagę zwracają ciekawe polichromie współczesne w prezbiterium i na ścianach bocznych świątyni.
 
 
Wilkowo Nowowiejskie
Wieś rekordów Guinnessa, w której od maja 2009 r. znajduje się najdłuższa deska świata, nosząca imię „Victor”, wycięta ze 130-letniej daglezji zielonej. Jej długość wynosi 40,815 m i jest ona niemal o 4 m dłuższa od słynnej już dotychczasowej rekordzistki z Szymbarku. Ale to nie koniec wilkowskich rekordów. W specjalnie założonym we wsi Parku Rekordów Guinnessa znajduje się również m.in. największa cegła świata „Bartek” wykonana w lęborskiej cegielni, najdłuższy stół biesiadny świata o długości 35 m oraz najdłuższa hulajnoga naszej planety trójkołowa „Oliwia” (20,18 m długości).

 

 

INFORMACJA TURYSTYCZNA

Gminny Ośrodek Kultury, Nowa Wieś Lęborska, ul. Lęborska 20, tel. (+48) 59 861 22 53

 

Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba –Tadeusz Krawczyk– +48 500 180 012 oraz  Jan Kiśluk tel. +48 698 479 238, mail:  jkisluk.promocja@poczta.onet.pl

 

BAZA NOCLEGOWA

 

Agroturystyka na Łąkach
Garczegorze 21
721 721 996
www.nalakach.agro.pl

Pod Wierzbą
Garczegorze 39
665 768 242

Agroturystyka 1
Bożena Gasperowicz
Łebień 67
(+48) 59 861 19 61

Agroturystyka 2
Dorota i Zdzisław Cichosz
Łebień 17/3
(+48) 59 861 18 60, 503 488 723

Pod Gruszami

Krępa Kaszubska 5
(poza szlakiem, 4,9 km od Łebienia)
(+49) 59 861 55 44)

 

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY