Etap 37a Międzyzdroje - Świnoujście

Międzyzdroje (0,0 km) – Świnoujście-Przytór (8,3 km) – Świnoujście-Ognica (13,9 km) –Świnoujście-Warszów(16,6 km) – Świnoujście przeprawa promowa (18,1 km) – Świnoujście (20,5 km) 
 
PAŃSTWO: Polska      
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: kamieński, Świnoujście  
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Albowiem Pan jest wielkim Bogiem i wielkim Królem ponad 
wszystkimi bogami [...] Morze jest Jego własnością: bo On 
sam je uczynił, i stały ląd ukształtowały Jego ręce. (Ps 95,3-5)
 
Północno-zachodnie rubieże Polski to jedne z najbardziej atrakcyjnych turystycznie rejonów naszego kraju. Pomorska Droga Świętego Jakuba wkracza tu na obszar licznych wydm porośniętych sosnowymi lasami i wiedzie niemal w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża Morza Bałtyckiego. Opuszcza największą polską wyspę – Wolin, by po przekroczeniu Świny stanąć na kolejnej, tym razem polsko-niemieckiej wyspie Uznam.
 
TRASA
 
W Międzyzdrojach wędrówkę zaczynamy przy węźle szlaków, nieopodal siedziby Muzeum WPN (0,0 km), skąd idziemy na zachód ulicą Gryfa Pomorskiego. Dodatkowo możemy posiłkować się oznakowaniem rowerowego szlaku R-10. Po dojściu do ośrodka i parkingu Gromady skręcamy w lewo, a następnie w prawo i drogą betonową wychodzimy z miasta. Przechodzimy obok Stacji Morskiej Uniwersytetu Szczecińskiego (1,5 km), gdzie podczas obecności pracownika można skorzystać z przerwy na kawę. Idziemy meandrującą leśną drogą, pełniącą również funkcję drogi przeciwpożarowej. Po drodze widoczne są pozostałości umocnień z okresu II wojny światowej (m.in. zespół bunkrów artyleryjskich Baterii Goeben – ok. 150 m na północ od szlaku).Na skrzyżowaniu dróg leśnych, w okolicach torów kolejowych, szlak rowerowy odbija na północ, my natomiast skręcamy w lewo i dochodzimy do przejazdu kolejowego w Przytorze (8,3 km). Tutaj przechodzimy przez tory (UWAGA! Zachować ostrożność!) i drogą asfaltową wchodzimy do centrum Przytoru (10,1 km). Skręcamy na zachód i idziemy ul. Zalewową aż do ostatnich budynków. Na rozwidleniu skręcamy w lewo i drogą utwardzoną, miejscami betonową, kierujemy się do ul. Pomorskiej i przeprawy promowej Karsibór. Nie dochodząc do samej przeprawy, kierujemy się na północ w stronę Ognicy (dawnej wsi rybackiej, obecnie dzielnicy Świnoujścia) (13,9 km). Wchodzimy w ul. Wyspową (w tym miejscu Pomorska Droga Świętego Jakuba łączy się ze szlakiem czerwonym E-9) i dalej ulicami: Mostową, Ludzi Morza oraz gruntową drogą oznakowaną m.in. czerwonym szlakiem docieramy do dzielnicy Warszów (16,6 km). Stąd ulicami Norweską, Sosnową i Barlickiego dochodzimy do przeprawy promowej obok dworca kolejowego w Świnoujściu (18,1 km). Po przepłynięciu na wyspę Uznam (darmowe promy kursują co 20 minut, w nocy co 40 minut, przez całą dobę) kierujemy się do widocznego z daleka kościoła pw. Chrystusa Króla (20,5 km). Kościołem stacyjnym Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba w Świnoujściu jest również kościół pw. bł. Michała Kozala, przy ul. Gdańskiej (21,2 km) do którego także prowadzą oznaczenia.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Świnoujście-Przytór
Dawna wioska rybacka, wchodząca od 1960 r. w granice administracyjne Świnoujścia. Wraz z pobliskim Łunowem tworzą oddaloną od centrum odrębną dzielnicę. Wieś ta została założona w XIX w., a jej mieszkańcy żyli z rybołówstwa, które uprawiali głównie na wodach Zalewu Szczecińskiego. Obecnie ponad współczesną zabudową jednorodzinną góruje zabytkowy neogotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1895 r. Obok świątyni rośnie pomnikowy dąb „Szyper” o obwodzie 295 cm. Przytór położony jest nad kanałem Wielka Struga, który jako odnoga skomplikowanego systemu wstecznej delty Świny został objęty ochroną w ramach Wolińskiego Parku Narodowego.
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Informacja Turystyczna w Świnoujściu 
pl. Słowiański 6/1, tel. (+48) 91 322 49 99, (+48) 91 327 16 30 
 
BAZA NOCLEGOWA

Noclegi u parafian
Parafii pw. Chrystusa Króla
Świnoujście, Plac Kościelny 1
tel. 603 762 818
https://parafia.swinoujscie.pl

 

Pokoje Gościnne Świnoujście, Pl. Słowiański 6/17
tel. 609 236 144

Księżówka Północy
Dom wypoczynkowy kapłanów i osób świeckich
Świnoujście, ul. Gdańska 20a
(+48) 91 327 08 01, 607 544 000
www.ksiezowkapolnocy.swi.pl

Szkolne Schronisko Młodzieżowe
Świnoujście, ul. Gdyńska 26
(+48) 91 327 06 13
www.schronisko.swinoujscie.pl

Nocleg dla pielgrzymów
Świnoujście,
ul. Zalewowa 4
tel. 887 150 123

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Świnoujście,
ul. Piastowska 55
(+48) 91 321 54 26

 

Pełna baza noclegowa na www.swinoujscie.pl/pl/contents/content/55/59/

 
 

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY