Etap 2 Kłajpeda - Juodkrantė

Kłajpeda (0,0 km) – przeprawa promowa (1,1 km) – Juodkrantė (19,6 km)

PAŃSTWO: Litwa        
OKRĘG: kłajpedzki
DIECEZJA: telszańska (Telšių vyskupija)
DEKANAT: Kłajpeda (Klaipėdos dekanatas)
 
Wysławiamy Cię, Boże, wysławiamy, wzywamy Twego imienia,
opowiadamy Twe cuda. (Ps 75,2)

 

Po pokonaniu wąskiego przesmyku Zalewu Kurońskiego nagle znajdziemy się w innym świecie. Spokój, cisza i tylko szum porastających Mierzeję Kurońską lasów.
Ze względów strategicznych i militarnych przez lata rejon ten był niedostępny dla turystów. Dzięki temu krajobraz mierzei zachował się niemal nietknięty.
 
TRASA
 
Wychodzimy z centrum Kłajpedy (0,0 km) ulicą Pilies g. oraz Minijos g. i dochodzimy do przeprawy promowej (1,1 km) przez Zalew Kuroński na widoczną po drugiej stronie Mierzeję Kurońską. Przeprawiamy się na drugą stronę i piaszczystą ścieżką wzdłuż drogi asfaltowej idziemy początkowo otwartym wydmowym terenem w stronę centralnej części mierzei, a następnie skręcamy w lewo, w drogę Smiltynės gatve. To główna arteria Mierzei Kurońskiej, którą dojdziemy prosto aż do granicy z Rosją. Zdecydowaną większość trasy pokonujemy teraz wśród lasów sosnowych, gdzieniegdzie mijając niewielkie zagajniki młodych nasadzeń leśnych.
Po około 17-kilometrowym marszu docieramy do dużego kąpieliska i kurortu nad Zalewem Kurońskim – Juodkrantė (19,6 km).
 
Mierzeja Kurońska
Wąski i długi półwysep oddzielający wody Zalewu Kurońskiego (przybrzeżnej laguny) od otwartego Morza Bałtyckiego. Jego długość wynosi 97 km, z czego ponad 50 znajduje się na terytorium Litwy, a pozostała część w Rosji. Spektakularny krajobraz mierzei (ruchome wydmy oraz porastające część terenu sosnowe lasy) zawdzięczamy dość skomplikowanej historii 
i gospodarce rabunkowej człowieka. Pierwotnie obszar ten porastały lasy. W  XVIII i XIX w. przebiegał tędy szlak pocztowy z Europy Zachodniej. Lasy zostały jednak przetrzebione, na co duży wpływ miał rozwój produkcji statków w czasie wojny siedmioletniej. Brak roślinności stabilizującej korzeniami wydmy doprowadził do ich uruchomienia i wędrówki.
Mierzeję Kurońską odwiedza niemal 10 tys. turystów rocznie. To doskonały rejon rekreacyjny  i   wypoczynkowy. W 2000 r. mierzeja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 
 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY