Etap 40a Pinnow - Hohendorf

Pinnow (0,0 km) – Lassan (8,5 km) – Papendorf (11,6 km) – Polow (14,4 km) – Zemitz (18,6 km) – Seckeritz (20,8 km) – Hohendorf (24,0 km) 
 
PAŃSTWO: Niemcy  
LAND: Mecklemburg-Vorpommern
POWIAT (LANDKREIS): Vorpommern-Greifswald
ARCHIDIECEZJA: berlińska
 
Powściągnij swój język od złego, a twoje wargi 
od słów podstępnych! (Ps 34,14)
 
Meklemburgia-Pomorze Przednie to dziś związkowy land niemiecki obejmujący częściowo terytorium dawnego Księstwa Pomorskiego. Droga świętego Jakuba, zwana tutaj Via Baltica, biegnie dawnymi traktami książęcymi łączącymi wspaniałe ówczesne grody – Wołogoszcz (Wolgast), Tąglim (Anklam) oraz Gryfię (Greifswald).
 
 
TRASA
 
Startujemy w Pinnow (0,0 km) główną drogą i po około 200 m skręcamy w prawo. Po kolejnych 600 m ponownie skręcamy w prawo i wchodzimy na polną drogę, którą kierujemy się na północny zachód. Wchodzimy na asfaltową drogę do Wangelkow, ale po ok. 3,6 km, zgodnie z oznakowaniami szlaku, skręcamy w lewo i pośród pól i niewielkich jezior polodowcowych dochodzimy do małego miasteczka Lassan (8,5 km). Z Lassan kierujemy się ulicą Bergstraße, a następnie skręcamy w prawo oraz dalej w lewo i idziemy do widocznych już z daleka zabudowań wsi Papendorf (11,6 km). Po przejściu przez wieś zmierzamy w kierunku północnym, by na skrzyżowaniu dróg skręcić w lewo i po kilku kilometrach dojść do Pulow (14,4 km). Mijamy niewielkie osiedle, na które składa się zaledwie kilkanaście domostw i drogą przez pole, a następnie zwarty obszar leśny docieramy do Zemitz (18,6 km). Stąd drogą asfaltową kierujemy się na północ. Należy uważać, aby na dwóch kolejnych skrzyżowaniach trzymać się kierunku na wprost (nie skręcać w prawo, jak prowadzi główna droga). Po minięciu osiedla Seckeritz (20,8 km) gruntową drogą dochodzimy do wsi Hohendorf (23,8 km). Etap kończymy przy schronisku pielgrzymim Der kleine Reitstall (24,0 km). 
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Lassan
Miasto położone nad szeroko rozlanymi wodami cieśniny Piany posiada słowiańską genezę, a jego nazwa – Lešane, pojawia się już w dokumentach z 1136 r.! Nieco ponad sto lat później, już jako własność książąt pomorskich, osada otrzymała prawa miejskie i wybudowano tu port.
Do dziś zachowało się sporo obiektów z czasów średniowiecznej świetności miasta. Nad zabudową starej części Lassan dominuje wieża gotyckiego kościoła św. Jana (St. Johannis Stadtkirche). Wybudowana na przełomie XIII i XIV w. świątynia posiada barokowe wyposażenie, na które składa się m.in. ołtarz główny oaz ambona. Z pierwszej połowy XIX w. pochodzą natomiast okazałe organy. Zachowane pozostałości murów obronnych otaczających niegdyś całe miasto podkreślają nietypowy układ osady – wydłużonego owalu, z kościołem po jednej stronie i portem po stronie przeciwnej.
 
Hohendorf
To już w zasadzie przedmieścia Wołogoszczy (Wolgastu), gdyż wieś Hohendorf położona jest zaledwie 3 km od centrum dawnej stolicy księstwa wołogoskiego. Jedynym zachowanym reliktem średniowiecznej osady jest gotycki kościół wiejski (Dorfkirche) z przełomu XIII i XIV w., stojący na niewysokim wzgórzu w samym centrum wsi. Jego charakterystyczna drewniana wieża została dobudowana znacznie później, bo dopiero pod koniec XIX stulecia. Świątynię otacza niewielki cmentarz z pomnikowymi okazami drzew.
 
 
 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY