Etap 46a Kölzow - Rostock

Kölzow (0,0 km) – Stubbendorf (3,2 km) – Barkvieren (7,2 km) – Stormstorf (10,1 km) – Sanitz (15,0 km) – Steinfeld (21,7 km) – Fienstorf (24,3 km) – Pastow (28,7 km) – Neuendorf (29,9 km) – Rostock (35,7 km) 
 
PAŃSTWO: Niemcy             
LAND: Mecklemburg-Vorpommern
POWIAT (LANDKREIS): Landkreis Rostock, Rostock
ARCHIDIECEZJA: hamburska
 
Śpiewajcie Panu pieśń nową, śpiewajcie Panu, wszystkie  
krainy! Śpiewajcie Panu, błogosławcie  Jego imię, 
z dnia na dzień głoście Jego zbawienie! (Ps 96,1-2)
 
Pomorska Droga Świętego Jakuba opuszcza historyczne terytorium Pomorza. Szlak zaprowadzi nas do dawnego miasta granicznego – Trzebusza (Tribsees) a następnie mostem na rzece Tribel wkroczymy w obszar księstwa Meklemburgii. W otoczeniu rolniczego krajobrazu regionu zbliżamy się powoli do hanzeatyckiego Rostocku.
 
TRASA
 
Opuszczamy Kölzow (0,0 km) i kierujemy się początkowo asfaltową Kölzower Chaussee, a następnie drogą gruntowąutwardzoną na południowy zachód. Skrajem lasu docieramy do zabudowań wioski Stubbendorf (3,2 km). Omijamy wieś od północnej strony, skręcając przed nią w prawo i po przecięciu drogi L18 kontynuujemy marsz w stronę zachodnią. Po minięciu Barkvieren (7,2 km), dochodzimy do drogi Stormstorfer Straße (8,2 km), na której skręcamy w lewo i idziemy do pierwszych zabudowań Stormstorfu (10,1 km). Wieś zostawiamy przed sobą. Szlak skręca na rozwidleniu ulic w prawo, na końcu drogi asfaltowej schodzi ponownie w prawo i przez las, a następnie przez rozległy otwarty teren kieruje się w stronę Sanitz (15,0 km). Przed miastem skręcamy jednak w lewo i do Sanitz wchodzimy przez Oberhof oraz ulicami Tessiner Straße, Fritz-Reuter-Straße oraz John Brinckmann Straße. W centrum wsi przekraczamy główną ulicę Rostocker Straße i drogą Waldweg wychodzimy ze wsi. Przez kilka kilometrów idziemy lasem, z którego szlak wychodzi w okolicach osady Rothbeck (20,1 km). Wchodzimy na drogę gminną, skręcamy w lewo i dochodzimy nią do Steinfeld (21,7 km). Przechodzimy na drugą stronę kanału Carbäk i zaraz za mostem skręcamy w lewo. Za Fienstorf (24,3 km) ponownie przekraczamy ten kanał i dochodzimy do rozwidlenia dróg tuż przed kolejnym mostem. Idziemy dalej prosto, przekraczamy niewielki ciek wodny i na najbliższym rozwidleniu skręcamy lekko w lewo. Tą drogą dochodzimy do Pastow (28,7 km). Droga skręca teraz w Schmiedestraße, mija niewielkie osiedle Neuendorf (29,9 km) i dochodzi do głównej drogi nr 110 Rostocker Landstraße. W tym momencie Pomorska Droga Świętego Jakuba dotarła do granic administracyjnych ’Rostocku (31,1 km). Do centrum wchodzimy Tessiner Straße, następnie przez park Schweizer Wald ciągnący się od południowej strony tejże ulicy, aleją Mühlendamm i August-Bebel-Straße. Tutaj kończymy ostatni etap Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba (35,7 km).
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Sanitz 
Ta niewielka wieś, której nazwa pojawia się w dokumentach już w XIII w., była własnością cystersów z opactwa w Doberanie (15 km na zachód od Rostocku). Pamiątką tamtych czasów jest monumentalny kamienny kościół z około 1290 r. Na uwagę zasługuje zwłaszcza nietypowa, mocno przysadzista wieża, która sprawia wrażenie obronnej. Jej wielkość nie ustępuje nawet wielkości nawy głównej kościoła. Wyposażenie wnętrza reprezentuje różne style. Klasycystyczny ołtarz pochodzi z początku XIX stulecia, a rzeźbiona ambona została wykonana w 1694 r. w stylu barokowym.
 
Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY