Etap 17 Żukowo - Kartuzy

Żukowo (0,0 km) – Glincz (4,5 km) – Babi Dół (7,3 km) – Mezowo (11,5 km) – Kartuzy (17,8 km) 
 
PAŃSTWO: Polska             
WOJEWÓDZTWO: pomorskie                
POWIAT:  kartuski   
DIECEZJA: archidiecezja gdańska, diecezja pelplińska
 
Miej ufność w Panu i postępuj dobrze, mieszkaj w ziemi 
i zachowaj wierność. Raduj się w Panu, a On spełni 
pragnienia twego serca. (Ps 37,3-4)

 

Historyczna i kulturowa kraina Kaszub stanowi idealne tło dla Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba. To tutaj można niemalże dotknąć istoty Pomorza: zachowane tradycje, odwieczne przywiązanie do swojej historii i języka, który w formie prawie niezmienionej przetrwał wieki germanizacji i obcych wpływów potężnych władców.
 
Pojezierze kaszubskie 
Obfitujący w malownicze jeziora rejon Pojezierza Kaszubskiego należy do najwyżej położonych obszarów całego Pojezierza Pomorskiego. Niemal wszystkie jeziora położone są od 145 do 220 m n.p.m. Silnie pofałdowana rzeźba terenu do złudzenia przypomina krajobraz górski, stąd częste określenie regionu – Szwajcaria Kaszubska. Największe zróżnicowanie ukształtowania występuje w okolicy Kartuz, gdzie wysokości względne sięgają nawet 80 m. Na terenie Pojezierza Kaszubskiego znajduje się ponad 500 jezior, w zdecydowanej większości polodowcowych. Część z nich ma charakter zbiorników rynnowych – są długie, niezwykle kręte i niekiedy bardzo głębokie. Do największych i najciekawszych należą Wdzydze, Jezioro Raduńskie i Jezioro Ostrzyckie. Ze względów krajobrazowych i bliskości dużych ośrodków miejskich (Trójmiasto) rejon Pojezierza Kaszubskiego należy do najatrakcyjniejszych w Polsce północnej.
 
TRASA
 
Zgodnie z oznakowaniem Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba spod kościoła św. Jana Chrzciciela (0,0 km) w Żukowie kierujemy się ulicami Klasztorną i 3 Maja na południe. Po kilkudziesięciu metrach po prawej stronie widoczna potężna bryła gotyckiego kościoła ponorbertańskiego pw. Wniebowzięcia NMP wraz z zabudowaniami dawnego klasztoru. Nieco dalej, przy moście na Raduni, podziwiać możemy dawny młyn zbożowy, który funkcjonował w tym samym miejscu od XIII w.! Trasa wiedzie dalej prosto, obok cmentarza z charakterystyczną barokową kapliczką i po około 1,5 km skręca i przechodzi przez tory kolejowe. Polna droga wiedzie teraz pośród pól w kierunku miejscowości Glincz (kaszub. Glëncz) (4,5 km), do której wchodzimy ulicami Dębową i Akacjową. Na miejscowość składają się dwa oddalone od siebie o kilkaset metrów osiedla: Nowy Glincz i Stary Glincz. Po kilku kilometrachprzekraczamy drogę krajową nr 20 i w okolicach wsi  Babi Dół (7,3 km) wchodzimy do lasu.
Teren Pojezierza Kaszubskiego charakteryzuje się w tym rejonie dużym zróżnicowaniem wysokości terenu. Okoliczne wzgórza morenowe osiągają w wielu miejscach 180-185 m n.p.m. Pomiędzy nimi niezwykle malowniczo wije się rzeka Radunia, która tworzy tu liczne meandry, głęboko wcinające się w gliniaste podłoże – tzw. Jar Raduni. Za mostkiem na Raduni skręcamy w lewo i wzdłuż torów kolejowych docieramy do starej stacji kolejowej Babi Dół (9,3 km). Po kilkuset metrach przechodzimy kładką ponad torami i ścieżką zgodnie ze znakami Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba oraz niebieskiego szlaku PTTK dochodzimy do Mezowa (kaszub. Mézowò) (11,5 km). Stąd początkowo asfaltem, a następnie drogą leśną, położoną równolegle do drogi woj. nr 211 i nieczynnej linii kolejowej, idziemy w stronę Kartuz (kaszub. Kartuzë). W miejscu, gdzie zaczynają się zabudowania miejscowości (16,1 km), przechodzimy przez tory kolejowe i ulicami Gdańską, Kościuszki, Dworcową i Klasztorną dochodzimy do Kolegiaty pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (17,8 km) w Kartuzach – końca tego etapu.
 
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Centrum Informacji Turystycznej – Brama Kaszubskiego Pierścienia
Kartuzy, ul. Klasztorna 1 tel. (+48) 58 684 02 01 http://citkartuzy.pl

 

Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba –Tadeusz Krawczyk– +48 500 180 012
oraz  Jan Kiśluk tel. +48 698 479 238, mail:  jkisluk.promocja@poczta.onet.pl

 

BAZA NOCLEGOWA

 

Agroturystyka
Maria i Zdzisław Lewczuk
Kiełpino k. Kartuz,
ul Podlaska 8

poza szlakiem ok. 2 km obok Mezowa
(+48) 58 681 22 02; 502 039 045

Gościniec Kaszubski
Kartuzy, ul. Parkowa 4
(+48) 58 681 21 15; 512 017 155
http://goscinieckaszubski.pl

Pokoje gościnne „U Gosi”
Małgorzata Andraka
Kartuzy, ul. Reja 16
(+48) 58 681 10 71; 609 797 464
www.ugosi.agrowakacje.pl

 

Krystyna
Kryszewska

Kaliska 34a, poza szlakiem, ok. 3 km od Kartuz
(możliwy przewóz autem)
tel. 600 984 507

 

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY