Stepnica

PAŃSTWO: Polska                            
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: goleniowski
DIECEZJA: szczecińsko-kamieńska 
 
Leżąca z dala od miejskiego zgiełku i koncentracji przemysłu Stepnica otoczona jest rozległymi obszarami łąk oraz lasów Puszczy Goleniowskiej. Niezaprzeczalnym atutem jest również bezpośredni dostęp do wody, co pozwoliło na rozwój nie tylko portu, ale również kąpieliska. 
Tradycje wypoczynku sięgają w Stepnicy jeszcze lat przedwojennych, kiedy to miejsce to znane było szeroko na Pomorzu, a do tutejszego portu każdego dnia lata zawijały statki wycieczkowe ze Szczecina. Szczególny rozkwit miejscowości, nastąpił w latach 30. XX wieku. Obecnie, po latach stagnacji, widoczny jest ponowny rozwój i powrót do dawnych turystycznych tradycji. Warto pospacerować po Stepnicy, która  1 stycznia 2014 roku otrzymała prawa miejskie,   i odnaleźć kilka obiektów, które świadczą o ciekawej historii tej okolicy.
 
Kościół św. Jacka Odrowąża
Stojący w centralnej części wsi kościół został pierwotnie zbudowany w konstrukcji szkieletowej. I chociaż wielokrotnie przebudowywany stał się obiektem murowanym, to jednak wiele cech zdradza jego pierwotny układ. Kościół jest również jedną z nielicznych na Pomorzu budowli sakralnych zbudowanych na planie krzyża greckiego (równoramiennego). Całkowita długość jego ramion wynosi aż 19 m, co sprawia, że jest to równocześnie jeden z największych kościołów wiejskich w województwie. Wnętrze świątyni wypełnia barokowe wyposażenie z połowy XVIII w., na które składa się ołtarz, ambona oraz drewniane empory wzdłuż niemal wszystkich ścian. Na trawiastym placu przed kościołem spoczywają pęknięte dzwony, ocalałe z pożaru, jaki 
miał miejsce na wieży w 1997 r.
 
Parafia św. Jacka Odrowąża
ul. Sikorskiego 19 Stepnica
tel. +48 733 203 133

Warto również zobaczyć w Stepnicy:

Tawernę Panorama – charakterystyczną ryglową budowlę stojącą przy drodze na miejską plażę; ponadstuletni lokal stoi w tym miejscu w niemal niezmienionej formie z przełomu XIX i XX w.;
plażę i kąpielisko miejskie;
port oraz przystań żeglarską na Kanale Młyńskim – nowoczesną marinę będącą w stanie obsłużyć do 300 jednostek pływających.

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY