Kłajpeda (Klaipeda)

PAŃSTWO: Litwa          
OKRĘG: kłajpedzki
DIECEZJA: telszańska (Telšių vyskupija)
DEKANAT: Palanga (Palangos dekanatas), Kłajpeda (Klaipėdos dekanatas)

Trzecie pod względem wielkości i liczby mieszkańców miasto Litwy (po Wilnie i Kownie), położone nad Zalewem Kurońskim, przy jego ujściu do Morza Bałtyckiego. Kłajpeda (od XIII w. aż do 1945 r. pod nazwą Memel) uważana jest za najstarsze miasto na Litwie a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1252 r. W tym to czasie Zakon Krzyżacki zbudował nad zalewem zamek, wokół którego z czasem zaczęła powstawać osada. Przez wieki Memel był własnością Szwecji, Rosji, Prus, a nawet Francji. W 1945 r. po zakończeniu II wojny światowej Litwa została przyłączona do ZSRR (jako Litewska Socjalistyczna Republika Radziecka), a Kłajpeda stała się ważnym portem przeładunkowym na Bałtyku. Od marca 1990 r. w granicach niepodległej Litwy. Odwiedzający Kłajpedę powinni przede wszystkim wejść na Stare Miasto. Różni się ono znacznie od typowych litewskich miast i przypomina bardziej niemieckie czy też skandynawskie osiedla. Duża część 
budynków została wykonana w technologii szkieletowej tzw. muru pruskiego. Przez miasto płynie rzeka Dane a na lewym jej brzegu położona jest właściwa starówka z siecią brukowanych uliczek przecinających się pod kątem prostym. Znaczna część budynków jest jednak tylko rekonstrukcją, gdyż podczas II wojny światowej zniszczone zostało ponad 60% starego miasta.
 
Kościół pw. św. Franciszka
Ten niewielki kościół stanowi część kompleksu Centrum Onkologicznego Świętego Franciszka. Świątynia została zaprojektowana w sposób niezwykle symboliczny. Sklepienie przypomina kadłub statku, a okna za ołtarzem zostały wykonane z onyksu – kamienia przywiezionego z Iranu (miejsca domniemanego raju). Stół ołtarzowy zbudowano z piaskowców pochodzących z półwyspu Synaj i ma on kształt koła – symbolicznie nie posiada ani początku, ani końca.
 
Warto również zobaczyć w Kłajpedzie:
 
plac Teatralny – serce miasta z budynkiem teatru, pochodzącym z XIX w. (niegdyś ulubiony teatr Ryszarda Wagnera);
kościół pw. Chrystusa Króla – z 1945 r.;
kościół pw. NMP Królowej Pokoju – jedyną świątynię w krajach nadbałtyckich, która powstała w czasach rządów sowieckich;
rzeźby kota i myszy na Starym Mieście; „cudowna myszka” spełnia ponoć życzenia szeptane jej do ucha.
 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY