Etap 39 Szczecin – Mescherin

Szczecin, archikatedra (0,0 km) – Ustowo (6,2 km) – Kurów (8,3 km) – Siadło Dolne (10,5 km) – Moczyły (15,4 km) – Pargowo (21,4 km) – granica polsko - niemiecka (23,1 km) – Staffelde (26,2 km)– Mescherin (27,0 km)  
 
POLSKA:                                 
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: Szczecin, policki 
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska 
 
NIEMCY:                                           
LAND: Brandenburgia 
POWIAT (LANDKREIS): Uckermark
ARCHIDIECEZJA: berlińska  
 
Niech nas ogarnie łaska Twoja Panie, 
według ufności pokładanej w Tobie! ( Ps 33, 22) 
 
Spod archikatedry św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, która wieńczy pielgrzymi szlak południowym wybrzeżem Bałtyku z Litwy przez Obwód Kaliningradzki i nadmorskie tereny Polski, wkraczamy na kolejny średniowieczny szlak pątników Via Imperii. Początkowo jest on wspólny,  prowadzący do dwóch centrów pielgrzymkowych: na południe do Wiecznego Miasta z grobami apostołów św. Piotra i św. Pawła lub do spoczynku kolejnego z Dwunastu,. apostoła św. Jakuba Starszego, jeśli skorzystamy  w odpowiednim momencie z drogi Via Regia, wiodącej na zachód do Santiago de  Compostela.  
 
TRASA
 
Od archikatedry  św. Jakuba Ap. (0,0 km) kierujemy się do ul. Wyszyńskiego, mijamy gotycki kościół św. Jana Ewangelisty (dawny kościół franciszkański, jeden z najstarszych obiektów sakralnych Szczecina), skręcamy w lewo w ul. Krzysztofa Kolumba,  biegnąca wzdłuż Odry Zachodniej. Przechodzimy ul. Chmielewskiego (obok browarów Carlsberg-Bosman), następnie ul. Smolańską i ul. Budziszyńską, by kładką nad torami (4,7 km) wejść w ul. Ustowską. Dalej idąc ul. Nasypową, korzystając z kładki nad drogą (5,7 km), dochodzimy do miejscowości Ustowo (6,2 km). Po dwóch kilometrach dochodzimy do kolejnej miejscowości Kurów (8,3 km) Tutaj skręcamy w lewo, w stronę Odry, by po przejściu ok. dwóch kilometrów dojść do wsi Siadło Dolne (10,5 km). Korzystając z Szlaku  Bielika idziemy dalej na południe, po przejście pod autostradą A6  możemy wejść na znajdujące się po lewej stronie Wzgórze Widokowe na Międzyodrzu, rezerwat przyrody, skąd rozciąga się widok na Odrę Zachodnią i okolicę. Wracając na Szlak Bielika, dochodzimy do osady Moczyły (15,4 km). Mając wciąż po lewej stronie Odrę i skraj Parku Krajobrazowego Dolnej Odry dochodzimy do Pargowa (21,4 km), z  ruinami XIII-wiecznego kościoła kamiennego.  Po ok. 1,5 km przekraczamy – granicę polsko-niemiecką (23,1 km). Trzymając się trasy na południe, mając w oddali z lewej strony Odrę, mijamy osadę Staffelde (26,2 km), by dojść do Mescherin (27,0 km), kończącego ten przygraniczny etap. 
 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY