Etap 27a Sławno - Polanów

Sławno (0,0 km) – Pomiłowo (3,6 km) – Ugacice (5,5 km) – Ostrowiec (13,7 km) – Białęcino (16,9 km) – Drzeńsko (19,7 km) – Krąg (25,4 km) – Buszyno (28,3 km) – Wielin (33,0 km) – Polanów (38,2 km) 
 
PAŃSTWO: Polska           
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: sławieński, koszaliński
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Kto wstąpi na górę Pana, kto stanie w Jego świętym 
miejscu? Człowiek o rękach nieskalanych i o czystym 
sercu, który nie skłonił swej duszy ku marnościom 
i nie przysięgał fałszywie. (Ps 24,3-4)
 
Szlak Świętych Gór Pomorza łączy Rowokół, Górę Chełmską oraz Świętą Górę Polanowską. Ten pielgrzymkowy trakt ma już swoją tradycję i doskonale wpisuje się w dziedzictwo religijne regionu. Odcinek do Polanowa wiedzie niemal cały czas lasem, mijając po drodze cenne pamiątki historii, jak np. wspaniały zamek w Krągu. Ze względu na brak miejsc noclegowych w okolicy Wyszewa (etap Polanów – Wyszewo)  odcinek od Sławna do Koszalina przez Polanów i Wyszewo polecany jest przede wszystkim dla pielgrzymów poruszających się na rowerach.
 
TRASA
 
Ruszamy ze Sławna (0,0 km) ulicą Polanowską, którą wychodzimy z miasta. Na rozwidleniu dróg (2,3 km) schodzimy z drogi wojewódzkiej i kierujemy się w lewo w stronę Pomiłowa (3,6 km). Po przejściu przez wieś skręcamy w prawo (4,1 km) i utwardzoną drogą gruntową, wzdłuż doliny kanału Rakówka, idziemy przez Ugacice (5,5 km) na południe. Po kilku kilometrach marszu schodzimy ze ścieżki w prawo (10,1 km) i dość stromo pod górkę wchodzimy na wysoczyznę morenową. Po około 1,5 km dochodzimy do wschodnich brzegów rynnowego Jeziora Ostrowieckiego (11,6 km). Idziemy ścieżką po jego południowej stronie i docieramy do wsi Ostrowiec (13,7 km). Oprócz XVIII wiecznego zespołu parkowo-pałacowego, przylegającego bezpośrednio do jeziora, we wsi znajduje się gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiony w XIV w. z kamieni i cegły. W kościele – m.in. epitafia Adama i Joachima von Podewilsów, znamienitych członków starego pomorskiego rodu z Krągu. Za Ostrowcem początkowo główną szosą w kierunku Nowego Żytnika, a następnie drogą utwardzoną (częściowo asfaltową) skręcamy w prawo i idziemy pośród pól do Białęcina (16,9 km). Kawałek dalej przechodzimy przez rzekę Grabową (17,8 km) i lasem przez Drzeńsko (19,7 km) docieramy do Jeziora Zamkowego w Krągu (25,4 km). Okrążamy jezioro od strony zachodniej i po niecałym kilometrze wchodzimy do wsi, pod zamek Podewilsów (26,3 km). Po dojściu do skrzyżowania w centrum wsi skręcamy w lewo, kierując się drogą asfaltową w stronę Buszyna (28,3 km). Tutaj kierujemy się prosto drogą przeciwpożarową wijącą się wśród lasu aż do Wielina (33,0 km).
Z Wielina idziemy leśną drogą, początkowo wzdłuż Jeziora Trzcińskiego, a następnie przez las w kierunku górującej nad okolicą Góry Warblewskiej (170 m n.p.m.) (35,8 km). W dawnych latach na jej szczycie znajdowała się restauracja, taras widokowy oraz aleje spacerowe. W latach 80. funkcjonował tam stok narciarski, obecnie zaś planuje się w jego miejscu budowę Centrum Zimowego Wypoczynku. Przy Górze Warblewskiej skręcamy w prawo i schodzimy słabo zarysowaną drogą leśną. Po dojściu do skrzyżowania z drogą utwardzoną idziemy w lewo bezpośrednio do  Polanowa (38,2 km). Przez miasto zgodnie z oznakowaniami docieramy do Świętej Góry Polanowskiej.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Krąg
Dawny majątek szlacheckiego rodu von Podewils, który otrzymał te ziemie od księcia Bogusława X na początku XVI w. Podewilsowie władali tymi terenami aż do drugiej połowy XIX stulecia. To dzięki ich staraniom wybudowano tu w 1495 r. okazały zamek, który przebudowany w stylu renesansowym do dziś zdobi południowe brzegi Jeziora Zamkowego. Zamek w Krągu jest swoistym odzwierciedleniem kalendarza. Jest w nim tyle okien, co dni w roku, tyle pomieszczeń, ile tygodni, tyle wejść, ile miesięcy. Cztery narożnikowe wieże odpowiadają dodatkowo czterem porom roku. Pod koniec II wojny światowej zamek został częściowo zniszczony. Powolna odbudowa trwała wiele lat i dopiero od 1995 r. mieści się tu wysokiej klasy Hotel Podewils.
Przed wjazdem na teren zamkowy stoi dawna kaplica zamkowa, obecnie kościół filialny pw. Zwiastowania NMP. Wzniesiono ją w połowie XVI w. i dwieście lat później rozbudowano o wspaniałą renesansowo-barokową kaplicę grobową. Jej wnętrze jest prawdziwym skarbcem, pełnym XVII- i XVIII-wiecznych zabytków. Ołtarz główny zawiera herby i nazwiska głównych fundatorów kościoła – Adama von Podewilsa oraz Klary von Zitzevitz. Oprócz ołtarza z tego 
samego okresu pochodzą bogato zdobiona chrzcielnica, ambona i loża patronacka oraz liczne epitafia i obrazy. W kaplicy grobowej znajdują się sarkofagi (murowane oraz mosiężne) członków rodziny Podewilsów zmarłych od połowy XVII w. aż po początek wieku XIX. Klucze do kościoła znajdują się w jednym z prywatnych domów (odpowiednia informacja widnieje na wejściu do kaplicy).
 
Wielin
Niewielka wieś ukryta pośród lasów i morenowych wzgórz Wysoczyzny Polanowskiej. Od XVII w. stanowiła majątek Natzmerów, po których pozostała neobarokowa posiadłość otoczona zadbanym ogrodem. We wsi warto zwrócić uwagę na ryglowy kościół pw. Chrystusa Króla z 1698 r. z barokowym wyposażeniem.
 
Polanów
Dawny gród obronny położony na pograniczu Pomorza Gdańskiego i Księstwa Pomorskiego. Często zmieniał swoich właścicieli, ale ostatecznie znalazł się w granicach Księstwa Pomorskiego. Początkowo pod władzą biskupów kamieńskich, przeszedł następnie w ręce książąt z dynastii Gryfitów. Obecnie Polanów, zwany niegdyś Perłą Pomorza, jest niezwykle malowniczo położony w dolinie Grabowej i w otoczeniu porośniętych lasami wzgórz morenowych. Z początkiem lipca cyklicznie w mieście odbywa się Międzynarodowy Zlot Motocykli, który przyciąga pasjonatów z całej Europy. Impreza odbywa się nad Zalewem Polanowskim.
 
Święta Góra Polanowska 
Początkowo wzgórze to było miejscem kultu pogańskiego Słowian, o którym niewiele wiadomo. Już w XIV w. sprowadzeni przez Piotra Święcę cystersi wznieśli tu klasztor i kaplicę poświęconą Najświętszej Marii Pannie. Przez całe wieki rzesze pątników przychodziły do słynącego z wielu łask wizerunku Matki Bożej. Korzystali oni również ze źródełka tryskającego na stokach góry, którego wody miały cudowną moc uzdrawiania.
Kaplica słynęła z zawsze otwartych drzwi i była zaznaczona na XVI-wiecznych mapach miejsc pielgrzymkowych Europy. Sytuacja diametralnie zmieniła się po wprowadzeniu reformacji, a opustoszała kaplica uległa zniszczeniu. Obecnie po kilku wiekach stagnacji miejsce to odzyskało swój blask i stało się jednym z ważniejszych punktów na mapie pielgrzymkowej Pomorza. 
Święta Góra Polanowska należy do zakonu franciszkanów, którzy wznieśli na jej szczycie pustelnię. Powstała ona na planie krzyża łacińskiego i tradycyjnie posiada cały czas otwarte dla pielgrzymów drzwi. Na rozległą polanę podszczytową prowadzi dziś również szlak pieszy im. Jana PawłaII (łączący Polanów z Górą Chełmską w Koszalinie), przy którym ustawiono kapliczki – stacje różańcowe.
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Punkt Informacji Turystycznej w Polanowie 
Centrum Społeczno-Kulturalne,  Polanów, ul. Wolności 7
 
 INFORMACJE PRAKTYCZNE - Elżbieta Rosiak, tel. 795 563 574, mail: elarosiak1@wp.pl
 
BAZA NOCLEGOWA

Dworek Komorowo
EKO-TUR Elżbieta Paluszek
Komorowo 2/1
poza szlakiem, ok. 4 km od Krągu
728 463 562

Gospodarstwo agroturystyczne
Warblewo 12
poza szlakiem, ok. 6 km do Świętej Góry Polanowskiej
604 790 145

 

Agroturystyka Jacek Todys
Wielin 20 (33 km etapu)
606 859 920

Pokoje gościnne nad Grabową
Mieczysław Swat
Polanów,
ul. Partyzancka 11
512 907 587

 

Agroturystyka Leśny Dworek

Monika Krok
Polanów, ul. Bobolicka 17 obiekt sezonowy 662 775 748

www.lesnydworek.manifo.pl

Pustelnia Franciszkańska na Świętej Górze Polanowskiej
Polanów, ul. Smugi 2
erem – 1 miejsce noclegowe
509 319 112

 
 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY