Etap 41a Hohendorf - Kemnitzerhagen

Hohendorf (0,0 km) – Lühmannsdorf (8,4 km) – Wrangelsburg (11,9 km) – Hanshagen (17,3 km) – Kemnitzerhagen (20,0 km) 
 
PAŃSTWO: Niemcy               
LAND: Mecklemburg-Vorpommern
POWIAT (LANDKREIS): Vorpommern-Greifswald
ARCHIDIECEZJA: berlińska
 
Nie opuszczaj mnie, Panie, mój Boże, 
nie bądź daleko ode mnie! (Ps 38,22)
 
Dawny szlak handlowy pomiędzy Wołogoszczą (Wolgast) a Gryfią (Greifswald) od wieków używany był również przezpielgrzymów, którzy wędrując na zachód i południe Europy, podążali często z karawanami kupców. Dziś wędrówka po tych terenach z pewnością jest łatwiejsza, zmienia się również motyw pielgrzymowania. Niezmienna pozostaje ciągle Droga.
 
TRASA
 
Wychodzimy z Hohendorfu (0,0 km), skręcając z głównej Chausseestraße w prawo, w uliczkę Am Mühlenbach, którą wychodzimy ze wsi. Mijamy stary młyn wodny (0,8 km), przechodzimy przez tory kolejowe i wzdłuż granicy lasu wędrujemy początkowo na północny zachód, a następnie skręcamy w lewo (1,6 km). Przez las idziemy do Lühmannsdorfu (8,4 km), typowej ulicówki powstałej dopiero w XIX w. jako osada pracowników leśnych. Na głównej drodze B111 skręcamy w lewo i idziemy około 1,5 km, po czym schodzimy i kierujemy się na północ (10,0 km). Już z daleka widoczny jest XIX-wieczny Schloss Wrangelsburg, do którego kierujemy nasze kroki (11,9 km). Przed pałacem skręcamy w lewo, a na najbliższym skrzyżowaniu w prawo i kontynuujemy marsz na północny zachód przez las. Po około 5 km, mijając XVI-wieczny młyn wodny (obecnie hotel z restauracją), dochodzimy do Hanshagen (17,3 km). Z Hanshagen asfaltową Kemnitzer Weg dochodzimy do Kemnitzerhagen (19,7 km). Główną ulicą wsi dochodzimy do mostku na Hanshäger Bach, a po jego drugiej stronie znajduje się schronisko dla pielgrzymów  (Pilgerherberge) (20,0 km).
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Wrangelsburg
Malowniczo położona wieś posiada bardzo ciekawą historię, która zawiera nawet wątek pielgrzymowania. Tutejszy majątek o nazwie Vorwerk w XV w. został ofiarowany rycerskiej rodzinie von Neuenkirchen. Książę Warcisław VIII nadał ją rycerzowi Rolefowi za pomoc i opiekę podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy. Pierwszy zamek powstał tu już w XIV w., ale w wyniku licznych wojen, pożarów i zaniedbań wielokrotnie był przebudowywany, a często nawet odbudowywany. W XVII w. wygasła męska linia rodu von Neuenkirchen i majątek wszedł w posiadanie rodziny Wranglów. Od tej pory też przyjęto nazwę Wrangelsburg. Obecny wygląd rezydencja zawdzięcza przebudowie z drugiej połowy XIX w., podczas której nadano pałacowi cech neogotyckich. Pałac otacza założony pod koniec XIX w. park krajobrazowy w stylu angielskim.
 
Hanshagen
Hanshagen jest sporej wielkości wsią o średniowiecznej metryce. Początkowo była własnością uznamskiego klasztoru Grobe, a następnie różnych rodzin rycerskich i szlacheckich z tej części Pomorza. W centrum Hanshagen stoi gotycki kościół (z fragmentami wcześniejszej kamiennej świątyni) z wieżą z XIX w. Uwagę we wsi zwraca również dawny młyn wodny nad kanałem Hanshäger Bach, w którym w przeszłości produkowano m.in. papier do klasztoru w Eldenie.
 
 
Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY