Międzyzdroje

PAŃSTWO: Polska                                   
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie    
POWIAT: kamieński                
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska 
 
Szum morza, ciepły piasek, barwne zachody słońca, piękno przyrody – to Międzyzdroje, nadmorski kurort, położony na największej polskie wyspie Wolin, który co roku gości tysiące turystów z całego świata. 
 
Tradycje wczasowe Międzyzdrojów sięgają 1830 roku, kiedy to radca sanitarny dr Oswald z Berlina rozsławił w swoich publikacjach walory lecznicze nadmorskiej miejscowości Misdroy. W tym okresie pierwsi letnicy dotarli też do Międzyzdrojów. W 1835 roku urządzono pierwsze obiekty kąpieliskowe na plaży. Osobno dla pań i panów. W latach późniejszych wraz z pojawieniem się kolei, nastąpił rozwój Międzyzdrojów. Kolej umożliwiała dojazd letników ze Szczecina i Berlina. 
 
Pierwsze kroki wszyscy odwiedzający Międzyzdroje kierują w stronę pięknej, piaszczystej plaży, z której w głąb morza wychodzi molo o długości 395 m z przystanią „białej floty”. Statki oferują rejsy na wyspę Uznam, do cesarskich kurortów niemieckich Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin oraz wycieczki turystyczne po Bałtyku. Po stronie wschodniej znajduje się Góra Kawcza o wysokości 61 m n. p. m., u jej podnóży baza rybacka, następnie najwyższe klifowe wzniesienie na polskim wybrzeżu - Gosań mające 95 m n. p. m. Międzyzdrojska promenada, przy której podziwiać można odrestaurowane kamieniczki z XIX I XX wieku jest miejscem spacerów dla licznych turystów. Dzięki przeprowadzonej modernizacji promenada w Międzyzdrojach zyskała nowe, współczesne oblicze. Wśród elementów małej architektury na wyróżnienie zasługują szklane wodospady. 
 
Punktem, którego nie można pominąć na długiej liście międzyzdrojskich atrakcji jest Aleja Gwiazd, autorstwa prof. Adama Myjaka z odciskami dłoni polskich artystów. Jest na niej już około 200 odcisków dłoni - przedstawicieli świata kultury i sztuki. Można też przysiąść na ławeczce Gustawa Holoubka lub przy stoliku z postacią Krzysztofa Kolbergera, który zaprasza na chwilę zadumy i refleksji albo wykonać sobie zdjęcie z Janem Machulskim. Ozdobą promenady jest klasycystyczna willa, w której mieści się Międzynarodowy Dom Kultury, miejsce licznych koncertów, wystaw, wydarzeń kulturalnych. Poniżej Park Chopina a w nim urokliwa zieleń, cisy, platany, dęby. Gmina 
 
Międzyzdroje to idealne miejsce do uprawiania sportów, turystyki kwalifikowanej i aktywnego wypoczynku. Dla pasjonatów sportów wodnych oddano do użytku port jachtowy w Wapnicy usytuowany na wschodnim brzegu jeziora Wicko Wielkie w północnej zatoce Zalewu Szczecińskiego. Czyste wody Zatoki Pomorskiej, dzika przyroda, leczniczy mikroklimat, malownicze krajobrazy są magnesem dla tysięcy turystów. Szukających ciszy i wytchnienia zapraszamy na szlaki Wolińskiego Parku Narodowego i liczne atrakcje przyrodnicze: punkty widokowe – Gosań, Wzgórze Zielonka w Lubinie z przepiękną panoramą na Deltę Wsteczną Świny, Zagroda Pokazowa Żubrów, muzeum, jeziora – Turkusowe, Czajcze, przyrodnicze ścieżki edukacyjne. 
 
 
Podczas zwiedzania Międzyzdrojów warto udać się na Piastowskie Wzniesienia, aby zwiedzić kościół parafialny pw. św. Piotra Apostoła. Fundatorem kościoła był król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Przy ulicy Krótkiej w centrum miasta znajduje się zabytkowa kaplica Stella Matutina, w której nieprzerwanie od ponad 100 lat swoją posługę świadczą siostry boromeuszki.
 
Zestaw przydatnych informacji praktycznych dotyczący Międzyzdrojów znajduje się przy opisie etapu 36a Wolin – Międzyzdroje.  
 
 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY