Etap 29b Osieki - Jamno - Koszalin

Osieki (0,0 km) - Łabusz (4,4 km) – Jamno (7,7 km) – Koszalin (12,6 km) 
 
PAŃSTWO: Polska                                  
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: koszaliński, Koszalin              
DIECEZJA: koszalińsko-kołobrzeska
 
Ukażesz mi ścieżkę życia, pełnię radości u Ciebie,
rozkosze na wieki po Twojej prawicy.
(Ps 16,11)
 
Dla miłośników wędrówki  z dala od wielkomiejskiego gwaru dostępna jest w obrębie administracyjnym Koszalina urokliwa trasa wiodąca częściowo przez obszar chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego w sąsiedztwie jeziora Jamno, z wciąż widoczną  obecnością różnorodności kultur  ludzi osiedlających się na tych terenach od wczesnego średniowiecza.    
 
TRASA
Od kościoła św. Antoniego Padewskiego w Osiekach (0,0 km), idziemy ul. Bałtycką do ul. Sianowskiej, którą skręcamy w prawo, w kierunku na wieś Kleszcze. Nie dochodzimy jednak do niej, ale po 1,2 km   skręcamy z ul. Sianowskiej w prawo na boczną drogę z płyt betonowych, aby dojść do osiedla Łabusz (4,4 km) o wiejskiej zabudowie. Idziemy cały czas prosto (3,2 km) ul. Olszynowe Bagno, które przechodzi w ul. Róży Wiatrów. Po 500 metrach, gdy dojdziemy do ul. Starowiejskiej, skręcamy w lewo i dochodzimy do osiedla Jamno (7,7 km). Idziemy prosto początkowo ul. Starowiejską a następnie ul. Północną,  mijając po drodze poniemiecki cmentarz ewangelicki, aż do ul. Jamneńskiej. Tutaj skręcamy w prawo i po około 300 metrach dochodzimy do zrekonstruowanej Zagrody Jamneńskiej, za która widoczny jest kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej. Od kościoła możemy wybrać się do oddalonego ok. 1,5 km  jezioro Jamno – idziemy do ul. Posagowej, następnie skręcamy w lewo w ul. Sołecką, potem w prawo w ul. Promową aż nad brzeg urokliwego jeziora. Aby kontynuować szlak jakubowy, wracamy tą samą trasą do Zagrody Jamneńskiej. Tutaj cofamy w lewo ul. Jamneńską, by po ok. 950 m dojść do ul. Koszalińskiej, którą idziemy aż do końca i wchodzimy w ul. Władysława IV, cały czas prosto (ok. 5,4 km) w kierunku centrum Koszalina. Dochodzimy do skrzyżowania z ulicami Młyńską, Fałata oraz Monte Casino, w sąsiedztwie zabytkowego parku im. T. Kościuszki. W tym miejscu łączymy się  z szlakiem 29 etapu Drogi (12,6 km), który po 1,5 km doprowadza nas przez Park im. T. Kościuszki i Park Książąt Pomorskich, obok Filharmonii Koszalińskiej, do katedry pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (opis etap 30). 
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Jamno
Wieś, która po włączeniu  w 2010 roku wraz z sąsiednią wsią Łabusz w granice Koszalina, stanowi część miejskiego osiedla  Jamno – Łabusz.  Wsie te przez wieki były niemal odcięte od świata niedostępnymi bagnami,  stanowiły enklawę, w której mogła rozwijać się bardzo ciekawa i oryginalna kultura, będąca mieszkanką wpływów słowiańskich, niemieckich, holenderskich i fryzyjskich. Jej bogactwo po części pokazuje zrekonstruowana Zagroda Jamneńska oraz kościół parafialny pw. Matki Boskiej Różańcowej
 
Zagroda Jamneńska
Jest przykładem typowej dla Jamna architektury XIX w. Na jej terenie znajduje się zrekonstruowana kmieca chałupa, w której przedstawione są najbardziej charakterystyczne wytwory kultury materialnej dawnych jamneńczyków oraz stodoła. Wystawa w pierwszym obiekcie składa się części interaktywnej, gdzie można m.in. obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego. 
 
W części wystawienniczej z kolei można zobaczyć jak żyli mieszkańcy Jamna, z jakich sprzętów korzystali. Znajdują się tam unikatowe polichromowane meble, przedmioty codziennego użytku, narzędzia gospodarskie. Są tu też jamneńskie julki – skrzaty z ludowych podań.  
 
Na wyposażeniu Zagrody Jamneńskiej są również bogato malowane krzesła, na których sadzano podczas zaślubin młode pary. Stanowią przykład szczytowych osiągnięć jamneńskiej ludowej twórczości artystycznej - bogato malowane, z piękną paletą barw wykorzystaną w  oryginalnych kompozycjach, w tym z motywami kwiatowymi pochodzenia holenderskiego. W wyplatane siedzenia wkładano złote monety, których dźwięk miał odganiać złe moce a przyciągać szczęście.
 
Natomiast w nowocześnie urządzonej stodole odbywają się warsztaty rękodzielnicze, które propaguję sztukę ludową oraz rzemiosło. Warsztaty mają szeroki wachlarz tematyczny – poruszają tematy zarówno ogólne, jak i bazujące na kulturze jamneńskiej. 
 
Zagroda Jamneńska, Koszalin, ul. Jamneńska 24, tel. (+48) 94 341 65 87 www.zagrodajamno.pl 
 
Kościół Matki Boskiej Różańcowej 
Obecny wygląd świątynia uzyskała podczas barokowej przebudowy w 1737 r. i w tym stylu została odbudowana po pożarze w 1927 r. Z czasów gotyckich zachowały się mury obwodowe, bryła wieży oraz narożne szkarpy  dwuuskokowe. W stylu barokowym utrzymany jest hełm cebulasty wieży oraz pochodzące z XVIII w. wyposażenie wnętrza - drewniany, bogato polichromowany ołtarz główny z ludowymi figurkami apostołów św. Piotra i Pawła, ambona (1750) i chrzcielnica (1683). Strop zdobi polichromia z motywami kultury jamneńskiej. 
 
Jezioro Jamno
Powstało z zatoki morskiej odciętej przez piaski nanoszone przybrzeżnym prądem; obecnie połączone jest z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamneńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Mielnem. Uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Unieść. Jezioro zajmuje dziewiąte miejsce na liście największych polskich jezior, a trzecie, po Dąbiu i Miedwiu w województwie zachodniopomorskim. 
Jest atrakcyjnym miejscem do uprawiania sportów wodnych i turystyki wodnej. W sezonie letnim z przystani  w Jamnie odpływa statek turystyczny, który  dowiezie nas na nadbałtyckie plaże położone na Mierzei Jamneńskiej. 
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA 
 
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
ul Dworcowa 11-15 Koszalin, tel. (+48) 94 346 24 40, www.cikit.koszalin.pl
 
BAZA NOCLEGOWA
 

Villa Anastazja
Koszalin, ul. Franciszkańska 62
tel.+48 669 419 279

www.villa-anastazja.pl

Motel Victoria
Koszalin, ul. Gnieźnieńska 38 A
tel. +48 94 342 62 00
www.motel-victoria.koszalin.pl

Hotel City
Koszalin, ul. Wenedów 3
tel. +48 505 120 803
www.cityhotelkoszalin.pl

 

więcej noclegów na stronie www.koszalin.pl - https://koszalin.pl/pl/page/baza-noclegowa-0


 

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY