Etap 39a Usedom - Pinnow

Usedom (0,0 km) – Westklüne (3,3 km) – Mönchow (6,7 km)– Karnin (7,6km) – Kölpin (8,5 km) - Zecherin (9,9 km)– Johannishof (14,5 km) – Pinnow (17,6 km) 
 
PAŃSTWO: Niemcy               
LAND: Mecklemburg-Vorpommern
POWIAT (LANDKREIS): Vorpommern-Greifswald
ARCHIDIECEZJA: berlińska
 
Ufaj Panu, bądź mężny, niech się twe serce umocni, 
ufaj Panu! (Ps 27,14)

 

Pomorska Droga Świętego Jakuba opuszcza teren wyspy Uznam i wchodzi do historycznej krainy księstwa wołogoskiego – jednej z dzielnic Księstwa Pomorskiego. Każda, nawet niewielka osada posiada tu swoją bogatą historię, nierzadko pamiętającą czasy panowania książąt. Po drodze zobaczyć można jednak także inne atrakcje – na przykład zabytki techniki...
 
TRASA
 
Z Usedom (0,0 km) wychodzimy Peenestraße w kierunku portu. Skręcamy w prawo w niewielką ścieżkę (UWAGA – jeszcze przed Wieckstraße!), którą początkowo łukiem, a potem skręcając mocno w lewo, wychodzimy z miasta (1,1 km). Za kanałem skręcamy w lewo i wzdłuż brzegów jeziora Usedomer See idziemy na południe. Mijamy osadę Westklüne (3,3 km) i dalej ścieżką wzdłuż jeziora docieramy do Mönchow (6,7 km), w którym znajduje się gotycki kościół z XV w., z charakterystyczną ryglową wieżą. Niecały kilometr dalej docieramy do Karnina (7,6 km).
Z Karnina idziemy ścieżką wzdłuż brzegów cieśniny Piany do Kölpina (8,5 km), gdzie skręcamy w prawo i drogą asfaltową przez Zecherin (9,9 km) dochodzimy do mostu (Zecheriner Brücke). Tym samym schodzimy z wyspy Uznam. Po pokonaniu około 4 km kierujemy się do rozwidlenia dróg w Johannishof (14,5 km), na którym główna szosa idzie prosto, a my skręcamy w prawo i wchodzimy do lasu. Leśną drogą docieramy do Pinnow (17,6 km). Przy wiejskim kościele, w dawnych zabudowaniach plebanii, znajduje się schronisko pielgrzymie (Pilgerherberge).
 
Karnin
Miejsce to słynie z niezwykłej atrakcji turystycznej, jaką są pozostałości dawnego zwodzonego mostu kolejowego (Hubbrücke Karnin). Został on wzniesiony w 1933 r. ponad nurtem Piany – jednej z trzech cieśnin łączących ujście Odry z Morzem Bałtyckim (obok Świny i Dziwny). Mostem poprowadzona była linia kolejowa łącząca Świnoujście z Berlinem. Zniszczony podczas II wojny światowej most został niemal całkowicie rozebrany. Pozostawiono jedynie środkowe, podnoszone przęsło, o imponujących rozmiarach – długości 52 m i wysokości 35 m. Niezwykłą stalową konstrukcję widać już z daleka i można ją oglądać z nabrzeża portu w Karninie.
 
 
Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY