Etap 38 Goleniów - Szczecin

Goleniów (0,0 km) – Komarowo (9,1 km) – Borzysławiec (12,1 km) – Lubczyna (13,8 km) 
– Czarna Łąka (18,9 km) – Pucice (21,5 km) – Załom (23,1 km) – Szczecin-Dąbie (29,8 km) – Szczecin sanktuariumMatki Bożej Fatimskiej (31,5 km) – Szczecin katedra (39,4 km) 
 
PAŃSTWO: Polska            
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie 
POWIAT: goleniowski , Szczecin
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Alleluja. Chwalcie Boga w Jego świątyni, 
chwalcie Go na wyniosłym Jego nieboskłonie!
Chwalcie Go za potężne Jego czyny. (Ps 150,1)
 
 
Tereny przylegające od wschodu do aglomeracji Szczecina należą do najbardziej znanych i lubianych obszarów rekreacyjnych mieszkańców stolicy Pomorza Zachodniego. Zwarte kompleksy leśne Puszczy Goleniowskiej oraz otwarte przestrzenie okolic jeziora Dąbie decydują o atrakcyjności tego odcinka Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba.
 
 
TRASA
 
Pomorska Droga Świętego Jakuba opuszcza ’Goleniów (0,0 km) ulicami Konstytucji 3 Maja, Gen. Andersa i Norwida. Po dojściu do ul. Przestrzennej, będącej obwodnicą miasta, idziemy prosto aż do skrzyżowania z drogą szybkiego ruchu S3 (2,7 km). Tutaj przechodzimy pod wiaduktem i kierujemy się drogą asfaltową w kierunku Lubczyny. Po lewej stronie mijamy tereny Goleniowskiego Parku Przemysłowego, specjalnej strefy ekonomicznej, wydzielonej pod inwestycje w 2005 r.Przez las Puszczy Goleniowskiej wchodzimy do Komarowa (9,1 km), niewielkiej wsi położonej na podmokłych łąkach roztaczających się wokół jeziora Dąbie. Przechodzimy przez wieś i dalej dochodzimy do Borzysławca (12,1 km). Wychodzimy z Borzysławca drogą asfaltową w stronę Lubczyny, do której docieramy po niecałych 2 km (13,8 km). To typowa wieś letniskowo-turystyczna, w której znajduje się port rybacki i jachtowy, a także wypożyczalnie sprzętu wodnego. Latem odpływają stąd niewielkie jednostki do zalegającego na mieliźnie kadłuba niemieckiego statku betonowego. Największą popularnością wśród przybyszów cieszy się jednak piaszczysta plaża nad jeziorem Dąbie. Z Lubczyny drogą gminną przez Czarną Łąkę (18,9 km), Pucice (21,5 km) i Załom (23,1 km)wchodzimy w obszar administracyjny Szczecina. Tutaj wzdłuż głównej drogi idziemy przez kilka kilometrów do centrum Dąbia (29,8 km), dawnego miasta, dziś osiedla w granicach administracyjnych Szczecina. Kierujemy się do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP. Szlak Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba wiedzie z Dąbia ulicami: Anieli Krzywoń, Gryfińską i Wiosenną, którą obok centrów handlowych i wiaduktem ponad ulicą Struga dochodzimy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym (31,5 km). Do centrum Szczecina można dostać się na kilka sposobów. Pieszo przez Szczecin-Zdroje, ulicami: Struga, Gryfińską. Leszczynową, Eskadrową i Wyszyńskiego dojdziemy do bazyliki archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła (39,4 km). Możemy również wybrać wersję autobusową (przystanki znajdują się przy sanktuarium) lub kolejową (ze stacji Szczecin-Dąbie lub Szczecin-Zdroje). 
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Borzysławiec
Niewielka wieś typu ulicówka z neogotyckim kościołem pw. śś. Piotra i Pawła. Jego wnętrze zdobią malowidła patronów świątyni oraz Matki Bożej, wykonane na przełomie XIX i XX w. Przed kościołem, na niewielkim wiejskim cmentarzu znajdują się nagrobki księdza Alberta Hirscha, proboszcza tutejszej parafii, zamordowanego przez nazistów w 1944 r., oraz francuskiego pilota Andre Debackera, zestrzelonego w pobliżu wsi w 1943 r. Po przeciwnej stronie drogi stoi budynek plebanii, dawniej będący siedzibą katolickiej szkoły.
 
Szczecin-Załom
Niegdyś odrębna wieś, której początki sięgają XIII w. Aż do lat 30. XX stulecia była typową osadą rolniczą na bagnistych terenach okolic jeziora Dąbie, której duża część mieszkańców zajmowała się również rybactwem. Zmiany nastąpiły w 1934 r., kiedy na rozległych łąkach obok wsi zbudowano fabrykę silników lotniczych, filię niemieckiego koncernu Stoewer-Werke. Od tego momentu następował szybki rozwój gospodarczy wsi, która dodatkowo została wcielona w obszar miejski Szczecina. Zakłady Pommersche Motorenbau GmbH produkowały  m.in. napędy do słynnych junkersów, pierwszych na świecie całkowicie metalowych samolotów. Później pozostałości fabryki zostały zagospodarowane przez fabrykę kabli, która mimo zmian właścicieli, funkcjonuje do dziś.
 
Szczecin-Dąbie
Patrząc na zabudowę współczesnego Dąbia, trudno uwierzyć, że jest to jedna z najstarszych osad na Pomorzu, a jej historia sięga już drugiej połowy XII w. Pod nazwą Damba stanowiła własność cystersów z podszczecińskiego Kołbacza i funkcjonowała jako port przeładunkowy dla spławianego rzeką Płonią zboża. W połowie XIII w. książę Barnim I wziął osadę w lenno i rozpoczął budowę miasta, któremu w 1260 r. nadał prawa. W tym też czasie rozpoczęła się budowa miejskiego kościoła, najprawdopodobniej pw. św. Jakuba Apostoła, oraz murów obronnych. Powstały młyny zbożowe, tartaki, a także zrzeszenia kupieckie i cechy rzemieślnicze. Miasto otrzymało dodatkowo prawo składutowaru od przejeżdżających przez Dąbie kupców.
Od wieków miasto w dużym stopniu zmuszone było rywalizować z pobliskim Szczecinem, co nie zawsze było sprawą łatwą i często kończyło się zatargami. Wojna trzydziestoletnia przyniosła powolny spadek znaczenia Dąbia. W ciągu tylko XVII w. miasto trzykrotnie było we władaniu Szwedów i dwukrotnie Brandenburgii. To za panowania Szwedów powstała tu twierdza, którą rozebrano dopiero w połowie XIX w. Największą tragedię miasto przeżyło w czasie II wojny światowej. Zabudowa została zniszczona w 99%. W 1948 r. Dąbie definitywnie przestało funkcjonować jako oddzielne miasto i zostało na zawsze włączone w obszar wielkiego Szczecina.
 
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP
Stoi w samym centrum Dąbia, a jego 75-metrowa wieża widoczna jest już na wiele kilometrów przed wejściem do Szczecina. Świątynia stoi w miejscu pierwotnego drewnianego kościółka, którego wezwania nie znamy. Są jednak przesłanki twierdzące, że jego patronem był św. Jakub Apostoł. Niestety świątynia spłonęła w wielkim pożarze miasta w 1863 r. Podczas odbudowy nadano mu kształt zgodnie z neogotycką modą, i taki pozostał do dziś. Wnętrze zdobią XIX wieczne elementy, w tym neogotycki okazały ołtarz główny z obrazem przedstawiającym zmartwychwstanie oraz ołtarz boczny z Trójcą Świętą. W podobnym stylu jest ambona, empory oraz prospekt organowy.
 
 
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Słonecznym
Jeden z najważniejszych tego typu obiektów na Pomorzu. Powstało w 1988 r. jako wotum dziękczynne za uratowanie życia Jana Pawła II po zamachu. Figura Matki Bożej znajduje się wewnątrz specjalnie zaprojektowanej rotundy i jest pierwszą figurą fatimską w Polsce ukoronowaną przez Papieża. Dokonał tego Jan Paweł II podczas pobytu w Szczecinie 11 czerwca 1987 r. Od tego dnia przez około półtora roku Matka Boska Fatimska pielgrzymowała do wszystkich parafii diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a po zakończeniu peregrynacji znalazła schronienie w nowo wybudowanym sanktuarium. W skład kompleksu oprócz charakterystycznej rotundy wchodzi również kościół pw. Niepokalanego Serca NMP oraz budynki towarzyszące m.in. duży dom pielgrzyma. Spod kościoła każdego roku wyrusza Szczecińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinie 
pl. Żołnierza Polskiego 20 /szklany pawilon na Alei Kwiatowej/
tel. (+48) 91 434 04 40,   http://m.szczecin.eu 
 
Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu Głównym PKP  
ul. Kolumba 2 /parter budynku dworca kolejowego/
tel. (+48) 91 483 08 50
 
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej  
Zamek Książąt Pomorskich,  ul. Korsarzy 34,
 tel. (+48) 91 489 16 30 
 
Przewodnicy turystyki kulturowej i religijnej 
Małgorzata (tel. 501 438 328) i Tomasz (tel. 509 246 575) Dudowie, www.dudowie.pl 
 
Archikatedra św. Jakuba Ap. w Szczecinie
ul. św. Jakuba 1, tel. (+48) 91 433 93 00, www.katedra.szczecin.pl  
 
BAZA NOCLEGOWA

 

Archidiecezjalny Dom Pielgrzyma
„Totus Tuus”
Szczecin, ul. Rydla 63

tel. (+48) 91 462 67 55,
www.dom-pielgrzyma.szczecin.opoka.org.pl

Schronisko Młodzieżowe
przy Szkole Podstawowej nr 63
Szczecin, ul. Grodzka 23
tel. (+48) 91 433 29 24

 

pozostała baza noclegowa w Szczecinie m.in. na http://m.szczecin.eu/strony/26/1

 

 
 

 

 
 
 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY