Etap 1 Kretynga - Kłajpeda

Kretynga (0,0 km) – Kretingale (7,6 km) – Kłajpeda (25,6 km)

PAŃSTWO: Litwa          
OKRĘG: kłajpedzki
DIECEZJA: telszańska (Telšių vyskupija)
DEKANAT: Palanga (Palangos dekanatas), Kłajpeda (Klaipėdos dekanatas) 
 
Prowadź mnie według Twej prawdy i pouczaj,
bo Ty jesteś Bóg, mój Zbawca, i w Tobie mam zawsze nadzieję. (Ps 25,5)
 
Pomorska Droga Świętego Jakuba rozpoczyna się na Żmudzi, rejonie położonym we wschodniej części Litwy. Jej pierwszy odcinek łączy Kretyngę, jeden z najstarszych litewskich grodów, z Kłajpedą – dużym portem nad Morzem Bałtyckim i trzecim pod względem wielkości miastem na Litwie.
 
Przed wyruszeniem na szlak warto zapoznać się z kilkoma ważnymi dla pielgrzymowania obiektami, które znajdują się w bezpośrednich okolicach Kretyngi. Są to przede wszystkim Grota z figurą Matki Bożej z Lourdes w Abakai koło Karteny oraz kościół Wniebowzięcia NMP w Salantai.
 
TRASA
 
Wychodzimy z Kretyngi (0,0 km) i kierujemy się na południe główną szosą Klaipedos g., którą wychodzimy z miasta. Mijamy miejscowość Kretingale (7,6 km) i po przejściu około 6,5 km przekraczamy węzeł z autostradą A13 (14,1 km). Idziemy dalej prosto, wchodząc w granice administracyjne Kłajpedy (Klaipeda) (15,2 km). Ulicami: Medelyno g., Liepojos g. oraz H.Manto g. dochodzimy do centrum miasta (25,6 km). Duża część drogi wiedzie miejskimi ulicami oraz drogami szybkiego ruchu – należy zachować szczególną ostrożność.
Skręcamy w lewo w drogę nr 2219. Początkowo idziemy asfaltem, a za mostem na rzece Dane droga staje się szutrowa. Na skrzyżowaniu z boczną drogą skręcamy w prawo i przez Pipirai (11,7 km), Gvildžai (14,2 km) i Aukštkiemiai (16,9 km), po przejściu wiaduktem ponad autostradą A13, wchodzimy do Kłajpedy (Klaipeda) (25,2 km).
 
 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY