Etap 36a Wolin - Międzyzdroje

Wolin (0,0 km) – Płocin (4,4 km) – Sułomino (6,7 km) – Karnocice (9,1 km)– Lubin (14,9 km) – Wicko (19,3 km) – Zalesie (20,7 km) – Międzyzdroje (24,5 km) 
 
PAŃSTWO: Polska      
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: kamieński  
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Niech się cieszy niebo i ziemia raduje; niech szumi morze i to, 
co je napełnia; niech się weselą pola i wszystko, co jest na nich, 
niech się także radują wszystkie drzewa leśne przed obliczem Pana, 
bo nadchodzi, bo nadchodzi, aby sądzić ziemię. (Ps 96,11-13)
 
Tereny malowniczo położone nad Zalewem Szczecińskim oraz w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego należą do najbardziej atrakcyjnych turystycznie w naszym kraju. Część trasy pokrywa się również ze starym traktem handlowym oraz szlakiem misji chrystianizacyjnej biskupa Ottona z Bambergu, łączącym dwa najstarsze grody regionu – Wolin i Lubin.
 
TRASA
Wychodzimy z centrum Wolina (0,0 km), kierując się na południe, w stronę brzegów Zalewu Szczecińskiego. W pewnym momencie wchodzimy na drogę gruntową i zgodnie z oznakowaniami szlaku pieszego do Świnoujścia wędrujemy w kierunku wałów przeciwpowodziowych, ciągnących się wzdłuż zalewu. Tuż za tablicą informacyjną wchodzimy na drogę betonową (2,8 km) i idziemy aż do zabudowań wsi Płocin (4,4 km). Tutaj skręcamy w lewo i krótkim odcinkiem drogi asfaltowej, a następnie polną drogą idziemy prosto do Sułomina (6,7 km), wsi znanej z odbywającej się tu do 2012 r. imprezy country „Western Piknik” (www.sulomino.info) (od 2013 r. piknik będzie się odbywał w Wolinie). Tutaj także znajduje się dobrze zorganizowana baza turystyczna w postaci pola namiotowego, domków kempingowych oraz kwater prywatnych. Wchodzimy na drogę leśną w kierunku Karnocic (9,1 km) i dalej utwardzoną ścieżką przeciwpożarową w kierunku zachodnim. W tym miejscu istnieje drugi wariant wędrówki przystosowany jedynie dla pielgrzymów pieszych. Ścieżka jest wąska i pełna przeszkód. Atrakcją są jednak malownicze widoki z wysokiego klifowego brzegu Zalewu Szczecińskiego. Zdecydowanie łatwiejszą opcją jest jednak kontynuacja marszu drogą przeciwpożarową. Wchodzimy na teren Wolińskiego Parku Narodowego (9,5 km) i niebieskim szlakiem idziemy przez las, pośród silnie rozczłonkowanych wzgórz morenowych. Po wyjściu z terenów leśnych wchodzimy do Lubina (14,9 km) i skręcamy w prawo. Wcześniej oznakowany skręt w stronę Wzgórza Zielonka, z którego rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Pomorzu – panorama wysp tzw. delty wstecznej Świny, wody Zalewu Szczecińskiego, jeziora Wicko oraz na horyzoncie Morza Bałtyckiego. Widać stąd nie tylko Świnoujście i Międzyzdroje, ale przy dobrej pogodzie również wybrzeże wyspy Uznam po niemieckiej stronie. Wijącą się drogą leśną docieramy do Jeziora Turkusowego (16,1 km), które powstało w dawnym wyrobisku kredy, czemu zawdzięcza swój nietypowy kolor. Obok jeziora, na tzw. Piaskowej Górze, znajduje się punkt widokowy. Przy słonecznej pogodzie doskonale widać stąd turkusowy odcień wód zbiornika. Schodzimy na dół w kierunku Wapnicy (17,2 km), gdzie wchodzimy na drogę asfaltową. Po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo, w ul. Okrągłą, i idziemy drogą betonową do wsi Wicko (19,3 km). Ulicą Żwirową wychodzimy na drogę gminną i kierujemy się w stronę Zalesia (20,7 km). Po drodze mijamy dawny bunkier, w którym mieści się unikatowa ekspozycja związana z tajną niemiecką bronią – pociskami V-3. To minimuzeum znajduje się w miejscu dawnego poligonu doświadczalnego tej broni. Tuż obok widoczne są pozostałości stanowisk ogniowych tych pocisków. Idziemy dalej drogą asfaltową, pod wiaduktem drogi szybkiego ruchu S3 i mijając stację benzynową, wchodzimy ul. Niepodległości do Międzyzdrojów (24,5 km).
 
Woliński Park Narodowy
Jeden z najciekawszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym obszarów Pomorza Zachodniego. Silnie zróżnicowany polodowcowy (morenowy) krajobraz, bogata i unikatowa roślinność oraz najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego sprawiły, że już w 1960 r. podjęto uchwałę o utworzeniu na tym terenie parku narodowego. Obecnie, po rozszerzeniu w 1996 r., obejmuje on również pas jednej mili wód przybrzeżnych Bałtyku (pierwszy w kraju park morski) oraz archipelag wysp delty wstecznej Świny na obszarze Zalewu Szczecińskiego. Symbolem parku jest bielik, który na terenie parku ma swoje stanowiska lęgowe.
Zalew Szczeciński
Rozległy akwen Zalewu Szczecińskiego jest przybrzeżną laguną o pow. ponad 685 km2 i stanowi część rozbudowanego systemu ujściowego Odry do Bałtyku. Przez zalew przebiega granica polsko-niemiecka, dzieląc go na na dwie części: tzw. Mały Zalew po stronie niemieckiej i Wielki Zalew po stronie polskiej (wschodniej). Średnia głębokość akwenu wynosi zaledwie 3,8 m, jednak przez jego terytorium przebiega tor wodny Świnoujście – Szczecin o głębokości 10,5 m. Z Morzem Bałtyckim połączony jest za pomocą trzech cieśnin: Piany (niem. Peene), Świny i Dziwny.
 

PRZYSTANKI NA TRASIE

Lubin

Położony wysoko na klifach Zalewu Szczecińskiego Lubin jest jednym z najstarszych grodów Pomorza Zachodniego, choć letniskowa zabudowa miejscowości na to nie wskazuje. Znaczenie miejscowości we wczesnym średniowieczu było na tyle duże, że z misją chrystianizacyjną przybył tu biskup Otton z Bambergu. Silne, ufortyfikowane grodzisko położone było na krawędzi wysokiego brzegu zalewu i służyło żeglarzom jako punkt nawigacyjny.
W wyniku prac archeologicznych na terenie dawnego grodu odkryto kamienne fundamenty jednej z najstarszych budowli chrześcijańskich na Pomorzu – kościoła zbudowanego najprawdopodobniej podczas misji Ottona w 1124 r.! Sam gród został zniszczony w 1173 r. przez wojska króla duńskiego Waldemara I i od tej pory nigdy już nie odzyskał dawnej świetności. Na terenie grodziska znajduje się dziś wspaniały punkt widokowy z drewnianym tarasem, z którego widać rozległy teren Zalewu Szczecińskiego i wyspy delty wstecznej Świny. Wstęp płatny (www.grodziskolubin.pl). W Lubinie warto zobaczyć również neogotycki kościół pw. Matki Bożej Jasnogórskiej oraz pomnikowe okazy lip, m.in. „Babki Proszalne” o obwodzie ponad 750 cm.
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Informacja Turystyczna w Międzyzdrojach, ul. Promenada Gwiazd 2
 tel. (+48) 91 328 04 41, www.miedzyzdroje.pl/turysta
 
PTTK w Międzyzdrojach, ul. Kolejowa 2 
tel. (+48) 91 328 04 62, www.pttk-miedzyzdroje.com
 
BAZA NOCLEGOWA

Agroturystyka „Pod Jesionem”
Międzyzdroje, ul. Geodezyjna 4
tel. 668 367 705
www.podjesionem.pl

Dom Turysty PTTK
Międzyzdroje, ul. Kolejowa 2
(+48) 91 328 04 62
www.pttk-miedzyzdroje.com

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY