Etap 27 Sławno - Darłowo
TRASA
Ze Sławna (0,0 km) wychodzimy ulicą Armii Krajowej oraz Morską, którą kierujemy się na zachód do granic administracyjnych miasta. Na rozwidleniu dróg (4,7 km) skręcamy w lewo i po przejściu mostu na niewielkiej rzeczce Moszczenicy wchodzimy do Boleszewa (5,8 km). We wsi zobaczyć możemy niewielki kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego, mocno zniszczony park podworski oraz szereg zabudowy z początku XX w. Za kościołem skręcamy w prawo w drogę utwardzoną i docieramy do granicy gminy Sławno i Darłowo. Przecinamy rzekę i drogą betonową idziemy w kierunku widocznej linii kolejowej (10,0 km). Tutaj przechodzimy przez tory i po kilkuset metrach łukiem kierujemy się na północ. Po kolejnych kilkuset metrach wchodzimy do Starego Jarosławia (11,8 km). Wychodzimy ze Starego Jarosławia, początkowo drogą wojewódzką, a następnie drogą utwardzoną pośród podmokłych łąk i wiatraków energetycznych. Po minięciu niewielkiego cieku wodnego wchodzimy do Krup (15,7 km), kolejnej wsi z zachowanymi pamiątkami bogatej przeszłości regionu.
Na wysokości przystanku PKS, na północnym krańcu wsi, skręcamy w lewo i łukiem drogą asfaltową kierujemy się na północ. Dochodzimy do Zielnowa (17,6 km), rodzinnej wsi Andrzeja Leppera. Tuż za nią kończy się asfalt i utwardzoną drogą przez most na Wieprzy idziemy w kierunku Zakrzewa Dolnego (19,4 km). Nieco dalej przekraczamy drogę wojewódzką nr 203 i przez Zakrzewo dochodzimy do Zakrzewa Górnego (21,0 km). Osoby poruszające się Pomorską Drogą Świętego Jakuba rowerem lub też na wózku inwalidzkim powinny wybrać opcję skrótu z Zakrzewa bezpośrednio drogą wojewódzką do Darłowa. Trudne warunki terenowe uniemożliwiają bowiem poruszanie się pojazdami kołowymi po tym obszarze. Z tego miejsca już tylko nieco ponad kilometr do widocznej z daleka wsi Cisowo (22,1 km), malowniczo położonej na niewielkim wzgórzu. Z racji położenia z Cisowa roztaczają się szerokie panoramy na okolice Darłowa. Widać nie tylko zabudowania i wieże kościelne miasta, ale również brzeg Bałtyku. Teren położony na otwartej wysoczyźnie, blisko Morza Bałtyckiego, stanowi idealne miejsce pod budowę licznych tu farm wiatrowych. W samym Cisowie uwagę zwraca zabytkowy kościół pw. Św. Stanisława Kostki z renesansowym wyposażeniem (ołtarz, ambona, empory i ławki drewniane). Jest tu również kamienna chrzcielnica z XIV w., najprawdopodobniej pochodząca z nieistniejącego już klasztoru cystersów w Bukowie Morskim. Za Cisowem kierujemy się drogą z płyt betonowych a dalej utwardzoną na południe do drogi wojewódzkiej, gdzie skręcamy w prawo i wchodzimy w granice administracyjne Darłowa (25,2 km). Do centrum wchodzimy ulicami: o. Tynieckiego, obok cmentarza i unikalnej w skali Polski kaplicy św. Gertrudy, dalej pod Bramą Wysoką na rynek i ul. Kościelną do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej (27,1 km).
PRZYSTANKI NA TRASIE
Swołowo
Otoczona lasami sosnowymi wieś od XVIII w. była jedną z większych osad w regionie. Kroniki wspominają wówczas obecność aż 55 domów. Rodowód wsi sięga jednak średniowiecza, a jedyną pozostałością tamtych czasów jest gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIV w. Ceglana budowla założona na planie prostokąta wyróżnia się wysoką wieżą z charakterystycznym dla pomorskich kościołów wiejskich kilkunastobocznym spiczastym hełmem, krytym gontem. Zachowane wyposażenie jest barokowe i niemal w całości pochodzi z XVII w. W ołtarzu głównym zobaczyć możemy obrazy przedstawiające sceny ukrzyżowania, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Z tego samego okresu pochodzi bogato zdobiona ambona oraz drewniane empory. We wsi znajduje się również interesujące minimuzeum z kolekcją antyków (meble, rzeźby, kolekcje numizmatyczne). Szczegóły na www.muzeum.staryjaroslaw.prv.pl.
Krupy
Wieś została założona pod koniec XIII w. i przez niemal sto pierwszych lat była własnością Darłowa. Choć była wielokrotnie niszczona podczas wojny trzydziestoletniej oraz na skutek pożarów, zachowała swój historyczny charakter. Najcenniejszym zabytkiem jest XIV-wieczny kościół pw. Matki Bożej Ostrobramskiej. Ciekawostką jest fakt, że główna konstrukcja świątyni powstała w technologii szkieletowej i w XIX w. została jedynie obudowana cegłą. Duże wrażenie robi wnętrze kościoła, bogato wyposażone we wspaniały barokowy ołtarz główny oraz drewnianą, rzeźbioną ambonę z połowy XVII w. Niezwykle pięknie prezentuje się również późnogotycka scena Ukrzyżowania zawieszona na północnej ścianie, na lewo od ołtarza. We wsi warto zwrócić uwagę na ryglowe zabudowania z przełomu XIX i XX w. obejmujące również rzadko już spotykane na Pomorzu budynki bramne. Na wiejskim cmentarzu pochowany jest były wicepremier RP Andrzej Lepper, mieszkaniec pobliskiego Zielnowa.
Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków: