Etap 22 Łeba - Izbica

Łeba (0,0 km) – Żarnowska (6,5 km) – Gać (13,8 km) – Izbica (17,6 km) 
 
PAŃSTWO: Polska         
WOJEWÓDZTWO: pomorskie                
POWIAT: lęborski, słupski    
DIECEZJA: pelplińska
 
Panie, miłuję dom, w którym mieszkasz, 
i miejsce, gdzie przebywa Twoja chwała. 
(Ps 26,8)
 
Malownicze okolice jeziora Łebsko i Słowińskiego Parku Narodowego należą do najciekawszych pod względem przyrodniczym i kulturowym obszarów, przez które prowadzi Pomorska Droga Świętego Jakuba. To tradycyjne ziemie Słowińców – Kaszubów nadłebskich, których ślady są tu widoczne niemal w każdej mijanej miejscowości.
 

TRASA

Wyruszamy spod kościoła św. Jakuba (0,0 km) w Łebie i kierujemy się na północ, w stronę morza. Przed mostem na kanale Chełst skręcamy w lewo w ul. 10 Marca, którą idziemy prosto w kierunku dworca kolejowego. Po minięciu budynku biblioteki (siedziba informacji turystycznej), za przejazdem kolejowym (1,4 km), skręcamy w lewo i wchodzimy na żółty szlak PTTK. Szlak wiedzie teraz drogą z płyt betonowych, a następnie gruntową groblą wzdłuż brzegów jeziora Łebsko. Z daleka, po prawej stronie, doskonale widoczne są piaszczyste wydmy Słowińskiego Parku Narodowego wraz z najbardziej znaną Łącką Górą, ruchomą wydmą o wysokości 42 m n.p.m. Mijamy miejską oczyszczalnię ścieków (2,5 km) i po około 45 minutach dochodzimy do Żarnowskiej (6,5 km).Wychodzimy ze wsi drogą gruntową (według znaków żółtego szlaku pieszego) i przekraczamy bramę Słowińskiego Parku Narodowego (8,0 km). Droga wiedzie teraz sosnowo-brzozowym lasem, kilkaset metrów od południowych brzegów jeziora Łebsko. 
Po około trzech kilometrach znajduje się oznakowane miejsce postoju i podmokły teren tzw. Wielkiego Bagna (11,0 km). Po wyjściu z lasu wchodzimy do niewielkiej osady Gać (13,8 km). Za wsią (15,0 km) przekraczamy mostem rzekę Łebę (niecały kilometr od jej ujścia do jeziora Łebsko). Drogą wiodą tutaj aż trzy oznakowane szlaki turystyczne: wspomniany już żółty PTTK, międzynarodowa droga rowerowa oraz Żarnowska Ścieżka Dydaktyczna. Kilkaset metrów dalej przekraczamy koryto Starej Łeby i wchodzimy do wsi Izbica (17,6 km), gdzie kierujemy się do neogotyckiego kościoła pw. św. Józefa z częściowo ryglową wieżą. Warto wspomnieć, że wieś jest świetnym punktem widokowym na położone po drugiej stronie jeziora ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego.
 
Słowiński Park Narodowy
Jeden z 23 parków narodowych naszego kraju i jeden z nielicznych wpisanych na listę Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. To także najdalej na północy położony park narodowy Polski, obejmujący swoim zasięgiem Mierzeję Łebską, jeziora: Łebsko, Gardno, Smołdzińskie oraz Dołgie Wielkie i Dołgie Małe, a także tereny łąk i podmokłych siedlisk słonorośli wokół jezior. Całość zajmuje powierzchnię ponad 327 km2. Najbardziej znanym i niezwykle cennym przyrodniczo elementem parku jest wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami, położony kilka kilometrów na zachód od Łeby. Najbardziej znaną i do niedawna najwyższą wydmą jest Łącka Góra (zwana również Łączką) o wysokości 42 m n.p.m. Na skutek działania wiatru, przy jednoczesnym braku roślinności, wydmy przemieszczają się tutaj z pręd-
kością nawet do 15 m na rok! Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego położona jest również święta góra Słowińców – Rowokół, latarnia morska na wydmie w Czołpinie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Żarnowska
Turystyczno-letniskowa wieś położona nad brzegami jeziora Łebsko, bezpośrednio na granicy ze Słowińskim Parkiem Narodowym. Od zachodu i południa wieś otaczają rozległe łąki, będące każdego roku areną rykowiska jeleni. Niewielki kościół wiejski pw. św. Brata Alberta jest filią parafii NMP z Łeby. Wewnątrz świątyni znajdują się relikwie patrona.
 

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 

 Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba –Tadeusz Krawczyk– +48 500 180 012

oraz  Jan Kiśluk tel. +48 698 479 238, mail:  jkisluk.promocja@poczta.onet.pl

 

BAZA NOCLEGOWA

 

Apartament Lisia Góra
Izbica 56,
ok. 280 m od kościoła
maj-wrzesień
660 614 693

 

Gospodarstwo
agroturystyczne Marek Pilarczyk

Izbica 43,
ok. 550 m od kościoła
(+48) 59 811 63 63

Baza Turystyczna FAMILIA
Izbica 44,
ok. 600 m od kościoła
(+48) 59 811 63 81, 602 324 058

 

Gospodarstwo
agroturystyczne „U Wójcika”

Izbica 12,
ok. 1,1 km od kościoła
(+48) 59 811 63 77, 694 261 937

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY