Goleniów

PAŃSTWO: Polska                            
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie
POWIAT: goleniowski
DIECEZJA: szczecińsko-kamieńska 
 
Osada położona w zakolu Iny powstała już w X w. Pełniła ona funkcję strażnicy na ważnym szlaku wodnym i lądowym. Prawa miejskie i przywileje żeglugi oraz zwolnień celnych Goleniów otrzymał z rąk Barnima I w 1268 r. Od tej pory następował szybki rozwój miasta, którego zwieńczeniem było wstąpienie do związku Hanzy. Bogactwo uwidaczniało się w zabudowie. Już od końca XIII w. rozpoczęła się budowa większości ważniejszych obiektów, z których część przetrwała do czasów współczesnych – m.in. kościół farny pw. św. Katarzyny oraz fortyfikacje miejskie z basztami i czterema bramami. Miasto otrzymało również prawo bicia własnej monety, co skrzętnie wykorzystano, wydając tzw. biały grosz goleniowski. Zniszczenia, jakich dokonały wojna trzydziestoletnia, pożary, epidemie oraz II wojna światowa, doprowadziły do znaczących zmian w topografii miasta. Tylko podczas ostatniej wojny zniszczenia w zabudowie sięgały ponad 60%.Obecnie Goleniów jest znaczącym ośrodkiem handlowym oraz ważnym węzłem komunikacyjnym – na szlaku kolejowym do Świnoujścia oraz Kołobrzegu, drogowym przy drodze S3 (do Świnoujścia) oraz S6 (do Gdańska), a także lotniczym (Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność).
 
Kościół pw. św. Katarzyny
Gotycka świątynia pełniła przez wieki funkcje kościoła farnego Goleniowa. Powstała w XIV w., kiedy miasto zaczęło się bogacić i nie wystarczała już dotychczasowa niewielka kaplica, która najprawdopodobniej stała w tym samym miejscu. W budowę włączyli się wszyscy mieszkańcy Goleniowa reprezentujący różne stany i cechy. Od 1534 r. aż do końca II wojny światowej była to świątynia luterańska. Całkowicie wypalony i zniszczony podczas ostatniej wojny kościół został odbudowany w latach 50. ubiegłego stulecia. Wystrój wnętrza został zrekonstruowany według planów i XIX-wiecznych rycin z nadaniem mu cech gotyckich.
 

 

Warto również zobaczyć w Goleniowie:

Bramę Wolińską – jedyną ocalałą spośród  średniowiecznych bram wjazdowych do miasta;
• fragmenty murów miejskich – jako części dawnych fortyfikacji; w ciągu murów zachowały się również Baszta Prochowa oraz Baszta Mennicza;
spichlerz miejski – ryglową konstrukcję pozostałą z zabudowań portu rzecznego, który do XIX w. funkcjonował nad Iną;
• Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej „Żółty Domek” muzeum ziemi goleniowskiej.

 

 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY