Etap 14 Niedźwiedzica - Gdańsk Sobieszewo

Niedźwiedzica (0,0 km) – Dworek (2,7 km) – śluza Gdańska Głowa (3,7 km) – Drewnica (5,9 km) – Mikoszewo (11,8 km) – Świbno (12,3 km) – Gdańsk-Sobieszewo (21,5 km) 
 
PAŃSTWO: Polska              
WOJEWÓDZTWO: pomorskie
POWIAT: nowodworski, Gdańsk         
DIECEZJA: diecezja elbląska, archidiecezja gdańska
 
Daj mi poznać drogi Twoje, Panie, 
i naucz mnie Twoich ścieżek! (Ps 25,4)
 
Wędrówka przez rozległe przestrzenie Żuław Wiślanych dobiega końca. Pomorska Droga Świętego Jakuba zbliża się do ujścia największej polskiej rzeki – Wisły, przekraczając ją zaledwie kilkaset metrów od Bałtyku. Część trasy wiedzie od tej pory skrajem lasów porastających nadmorskie wydmy.
 
TRASA
Spod kościoła św. Jakuba w Niedźwiedzicy (0,0 km) wracamy kilkaset metrów w kierunku drogi krajowej nr 7 i przy końcu wsi skręcamy w prawo na ścieżkę wyłożoną płytami betonowymi. Wędrujemy nią prosto do wałów przeciwpowodziowych nad tzw. Przekopem Wisły (sztucznym korytem wykopanym pod koniec XIX w. jako nowe ujście rzeki) i niewielkiej osady Dworek (2,7 km). Tutaj wchodzimy na wały i kierujemy się wzdłuż rzeki na północ. Po kilkuset metrach przechodzimy nad korytem Szkarpawy mostkiem śluzy Gdańska Głowa (3,7 km), która w przeszłości była dużą twierdzą i ważnym posterunkiem obronnym Gdańska. Tutaj ramiona Wisły rozdzielają się na tzw. Martwą Wisłę i Szkarpawę. Po prawej stronie mijamy sporej wielkości miejscowość – Drewnicę (5,9 km). Po minięciu Drewnicy kierujemy się nadal wałem przeciwpowodziowym na północ. Odcinek jest dość długi i pozbawiony jakiejkolwiek pokrywy drzew. Po około 6 km kończy się wał i wchodzimy do wsi Mikoszewo (11,8 km), turystycznej miejscowości położonej niedaleko ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej. Po przeprawieniu się promem na drugą stronę Przekopu Wisły kierujemy się na główną drogę asfaltową w Świbnie (12,3 km) i idziemy w stronę widocznego już z daleka kościoła sanktuarium św. Wojciecha Chrzciciela Gdańska (13,8 km). Samo Świbno, dawna wieś rybacka, leży dziś już w granicach administracyjnych miasta Gdańska. Tym samym Pomorska Droga Świętego Jakuba wchodzi na teren stolicy województwa pomorskiego. Za kościołem skręcamy w prawo w ul. Trałową (14,1 km) wijącą się pośród zabudowań i lasu, po czym dochodzimy do pieszego szlaku zielonego i niebieskiego rowerowego, gdzie kierujemy się na lewo w drogę leśną do Sobieszowa. Po minięciu hotelu Orle (17,0 km) idziemy dalej zgodnie ze znakami wspomnianych szlaków turystycznych i wychodzimy z lasu ul. Radosną (20,0 km) do drogi głównej. Po kilkuset metrach dochodzimy do dużego ronda nad Wisłą (Martwą Wisłą) i kierujemy się w stronę sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej (21,5 km).
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
Drewnica
Wieś znana z ciekawej zabytkowej drewnianej zabudowy oraz zwodzonego mostu na Szkarpawie. Niegdyś leżała w pasie granicznym pomiędzy ziemiami zakonu krzyżackiego a Pomorzem. Drewnica została założona w XIV w., kiedy to w regionie trwały intensywne prace przy obwałowywaniu rzek i kolonizacji osuszanych terenów. W XVII w. miejscowość stała się ważnym punktem obronnym Gdańska ze względu na bliskość twierdzy Głowa Gdańska, około 2 km na południe. We wsi zachowała się częściowo XIX-wieczna zabudowa drewniana imurowana. Widoczny jest również drewniany wiatrak typu koźlak z 1718 r. – jedyny zachowany spośród wcześniejszych tego typu obiektów w Drewnicy.
 
Mikoszewo
Już samo położenie u ujścia Wisły, niedaleko piaszczystych plaż nad Zatoką Gdańską, sprawia, że ta mała miejscowość cieszy się dużym powodzeniem wśród turystów. Ciekawostką jest połączenie promowe przez Przekop Wisły w ciągu drogi wojewódzkiej 501 z Gdańska na Mierzeję Wiślaną. Od północy wieś od strony morza osłaniają 20-metrowe wydmy porośnięte lasem iglastym i oddzielające szerokim pasem Żuławy od brzegu Bałtyku. Przy ujściu Wisły utworzony został rezerwat Mewia Łacha, który jest miejscem gniazdowania rzadkich gatunków ptactwa wodnego, a także miejscem odpoczynku ptaków wędrujących w okresie zimowym 
na południe.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Klub Turystyczny PTTK „Szuwarek” –Wiesław Olszewski
tel. +48 506 170 950, mail: w.olszewski57@o2.pl

Kapelan Pomorskiej Drogi w Archidiecezji Gdańskiej  - ks. Adam Jeszka,
duszpasterz w archikatedrze oliwskiej, mail:  adamo07@tlen.pl

 

BAZA NOCLEGOWA

Gospodarstwo agroturystyczne U Grażyny”
Żuławki 80
(ok. 3,3 km za Nowym Dworem
600 m do śluzy Gdańska Głowa)
poza szlakiem 200 m
515 626 669
http://ugrazyny-gospodarstwoagroturystyczne.blogspot.com/

Domki Pod Wierzbami”
Żuławki 87
(2,3 km od śluzy
Gdańska Głowa)

poza szlakiem 1,5 km
605 822 231

Agro Ostoja
Drewnica 134
poza szlakiem
500 m
503 009 052

Mikoszewo, Świbno, Sobieszewo – miejscowości turystyczno-wczasowe
baza noclegowa w zróżnicowanych cenach, informacje dostępne na wielu stronach internetowych

 

 

 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY