Etap 42a Kemnitzerhagen - Greifswald

Kemnitzerhagen (0,0 km) – Kemnitz (1,9 km) – Greifswald  Eldena (7,3 km) – Greifswald Wieck (7,5 km) – Greifswald (13,3 km) 
 
PAŃSTWO: Niemcy                
LAND: Mecklemburg-Vorpommern
POWIAT (LANDKREIS): Vorpommern-Greifswald
ARCHIDIECEZJA: berlińska
 
Pan jest blisko skruszonych w sercu i wybawia 
złamanych na duchu. (Ps 34,19)
 
TRASA
 
Z Kemnitzerhagen (0,0 km) główną drogą idziemy do Kemnitz (1,9 km), gdzie jeszcze przed wsią przechodzimy przez most na Hanshäger Bach i skręcamy w lewo. Ścieżką wzdłuż kanału, lekko pod górkę, dochodzimy do XIV-w. kościoła Świętego Krzyża (Heilig-Kreuz-Kirche). Przy kościele kierujemy się w lewo, wzdłuż ścieżki rowerowej wchodzimy w granice administracyjne Greifswaldu (6,8 km).Na sam początek Eldena (7,3 km) i ruiny potężnego opactwa cysterskiego, jakie funkcjonowało tu w średniowieczu. Ogrodzony teren znajduje się tuż przy drodze, po prawej stronie. Koniecznie warto tu zajrzeć. Wstęp jest bezpłatny, a miejsce to przez wieki było jednym z najważniejszych tego typu obiektów na całym Pomorzu. Za klasztorem kierujemy się chodnikiem Studentenstieg w stronę rzeki Ryck i portu Wieck (7,5 km). Tutaj skręcamy w lewo i kierujemy się wzdłuż rzeki na zachód. Po około 4 km wchodzimy do portu w centrum Greifswaldu (11,7 km). Schronisko dla pielgrzymów znajduje się tuż przy kościele św. Mikołaja (Dom St. Nikolai) (13,3 km).
 
Greifswald był i jest jednym z najważniejszych miast Pomorza. Miasto portowe, handlowe i uniwersyteckie z wielowiekową tradycją od średniowiecza przyjmowało pielgrzymów zmierzających ze wschodnich rubieży Księstwa Pomorskiego w kierunku zachodniej Europy. Etap z Kemnitzerhagen nie jest długi, ale z racji wielkiego bogactwa zabytkowych obiektów warto na miasto przeznaczyć więcej czasu.
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Eldena
Klasztor w Eldenie uważany jest za kolebkę Greifswaldu. Jego budowę rozpoczęto już w 1199 r. i szybko w jego pobliżu powstała osada Grypheswolde (Las Gryfów). Według podań to właśnie mityczny gryf wskazał duńskim cystersom miejsce pod budowę klasztoru. Mieszkańcy przyklasztornej osady (dziś centrum Greifswaldu) zajmowali się pozyskiwaniem soli z okolicznych solanek, a już w połowie XIII w. książę Warcisław III nadał osadzie prawa miejskie. W klasztorze, będącym pod patronatem książąt, chowano po śmierci nie tylko zakonników, ale również władców Pomorza. Tutaj pochowana została m.in. Anna Jagiellonka, córka polskiego króla Kazimierza Jagiellończyka a żona pomorskiego księcia Bogusława X. W XVI w., po wprowadzeniu luteranizmu na Pomorzu, zakon rozwiązano, a dobra przejęte zostały przez książąt. Podczas wojny trzydziestoletniej zabudowania klasztorne uległy jednak zrujnowaniu i nigdy już nie zostały odbudowane. Jako zachowana ruina funkcjonują do dziś i są częstym natchnieniem malarzy i fotografików z całego świata.
 
Wieck
Dawna wieś rybacka, obecnie w granicach administracyjnych Greifswaldu. Malowniczo rozłożony przy ujściu rzeki Ryck do Zatoki Greifswaldzkiej i Morza Bałtyckiego zachwyca zachowanym klimatem dawnych portów hanzeatyckich miast pomorskich. Największą atrakcją jest działający ponadstuletni drewniany most zwodzony (Klappbrücke Wieck), który co godzinę jest podnoszony, aby przepuścić licznie przepływające tu żaglówki i kutry. Przy nabrzeżu warto (a nawet trzeba!) skosztować świeżych ryb, które w tym samym miejscu są sprzedawane od kilkuset lat!
 
 

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY