Etap 35 Kamień Pomorski - Wolin

Kamień Pomorski (0,0 km) – Jarszewo (5,4 km) – Skarchowo (7,6 km) – Dusin (9,5 km) – Kukułowo (12,2 km) – Sibin (14,8 km) – Laska (19,6 km) – Wolin (23,6 km) 
 
PAŃSTWO: Polska      
WOJEWÓDZTWO: zachodniopomorskie  
POWIAT: kamieński
ARCHIDIECEZJA: szczecińsko-kamieńska
 
Bóg jest dla nas ucieczką i mocą:
łatwo znaleźć u Niego pomoc w trudnościach. (Ps 46,2)
 
Z pozoru mało atrakcyjne tereny położone na płaskich brzegach doliny Dziwny zaskakują nie tylko świetnymi warunkami rekreacyjnymi, ale również kilkoma architektonicznymi perełkami. Kamienny kościół w Sibinie czy niezwykłe malowidła w Jarszewie dowodzą, że warto czasem zatrzymać się, by zobaczyć pozostałości prawdziwego dziedzictwa Pomorza.
 
 
TRASA
 
Spod katedry pw. św. Jana Chrzciciela (0,0 km) wychodzimy ulicą Gryfitów, którą idziemy aż do ratusza. Po prawej mijamy niewielki amfiteatr i nowoczesną marinę żeglarską wybudowaną na wodach Zalewu Kamieńskiego. Skręcamy w lewo w ul. Bałtycką i dalej ul.Władysława Jagiełły, Solskiego i Wolińską wychodzimy z miasta. Po przejściu drugiego przejazdu kolejowego (2,3 km) skręcamy w lewo i początkowo wzdłuż torów, a następnie pól dochodzimy do Jarszewa (5,4 km).
Marsz kontynuujemy drogą asfaltową (część drogi powiatowej do Wolina). Mijamy Skarchowo (7,6 km), Dusin (9,5 km), Kukułowo (12,2 km) i wędrując wzdłuż prawego brzegu rzeki Dziwny (ze szlaku podziwiać możemy rozległe panoramy okolic), dochodzimy do Sibina (14,8 km). Ceglano-kamienny kościółpw. Chrystusa Króla powstał na przełomie XIV i XV w. Niestety mocno ucierpiał podczas ostatniej wojny światowej i odbudowano go dopiero w latach 70. XX w. Nie zrekonstruowano jednak wieży i od strony zachodniej widoczna jest jedynie jej kamienna, kwadratowa podstawa. Ciągiem galeriowych alei drzew, po minięciu Lasek (19,6 km), niewielkiej wsi typu placowego, dochodzimy do Wolina (22,5 km). Przed mostem odbija nitka szlaku w kierunku Szczecina (etap 36a), my natomiast skręcamy w prawo i przez obrotowy most na Dziwnie wchodzimy do centrum, pod kościół pw. św. Mikołaja (23,6 km).
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Jarszewo
Jeszcze do końca II wojny światowej we wsi funkcjonowały dwa kościoły. Polityka władzy ludowej nie pozwalała jednak na działanie dwóch świątyń w jednej niewielkiej wsi i po 1945 r. rozebrano kamienny kościół z XIX w., który stał przy drodze do Kamienia. Na szczęście podobny los ominął niezwykle cenny kościół z XVI w. pw. Narodzenia NMP, stojący w centrum wsi. Jego charakterystyczna drewniana wieża widoczna jest już z pewnej odległości. Największe wrażenie robi jednak wnętrze z bogato zdobionym sklepieniem. Wspaniałą polichromię wykonał pod koniec XVII w. Joachim Sellin z Wolina. Podobne malowidła zdobią emporę organową, ambonę i policzki ławek. Sellin wykonał również trzy obrazy do tej świątyni, z których „Sąd Ostateczny” należy do największych na Pomorzu Zachodnim.
 
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Punkt Informacji Turystycznej
 Wolin, ul. Zamkowa 24, (+48) 91 326 17 63 
 
BAZA NOCLEGOWA
Szkolne Schronisko Młodzieżowe
Wolin, ul. Spokojna 1
(+48) 91 326 16 37,  509 038 800
 

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY