Etap 23 Izbica - Smołdzino

Izbica (0,0 km) – Skórzyno (8,0 km)  – Rówienko (9,7 km) – Równo (11,7 km)  – Rumsko (12,5 km) – Żelazo (19,0 km) – Smołdzino (22,9 km) 
 
ROWEROWO szlakiem EuroVelo10: Izbica (0,0 km) – Ciemno (5,9 km) – Główczyce (9,2 km) – Żelazo (18,5  km) – Smołdzino (21,9 km)
 
PAŃSTWO: Polska            
WOJEWÓDZTWO: pomorskie  
POWIAT: słupski                
DIECEZJA: pelplińska
 
Wznoszę swe oczy ku górom: Skądże nadejdzie 
mi pomoc? Pomoc mi przyjdzie od Pana, co stworzył 
niebo i ziemię (Ps 121,1-2)
 
Pomorska Droga Świętego Jakuba przemierza historyczną krainę Słowińców. Tradycje pielgrzymowania na tych terenach sięgają dawnych czasów średniowiecza, bowiem już w XIV w. na świętej górze – Rowokole znajdowało się miejsce kultu maryjnego, jedno z trzech najważniejszych sanktuariów ówczesnego Pomorza.
              
TRASA
 
Zgodnie ze znakami żółtego szlaku turystycznego wychodzimy z Izbicy (0,0 km) drogą gruntową obok gospodarstwa agroturystycznego i zabudowań gospodarczych. Po około 30 minutach marszu zostawiamy żółty szlak i skręcamy  w drogę z betonowych płyt (1,8 km), kierując się w stronę widocznego z daleka lasu. Niedaleko stąd do wsi Kluki i skansenu – Muzeum Wsi Słowińskiej, z doskonale zachowaną zabudową ryglową, krytą strzechą lub gontem – charakterystyczną dla autochtonicznej ludności słowińskiej. 
Trasa wiedzie jednak dalej przez las, a następnie łąki okolic wsi Skórzyno (8,0 km) i Rówienko (9,7 km). Utwardzoną płytami typu Jumbo drogą dochodzimy do wsi Równo (11,7 km) i kierujemy się brukowaną drogą w kierunku Rumska (12,5 km). Bezpośrednio za tablicą z nazwą wsi Rumsko (12,5 km) skręcamy w prawo i początkowo wśród łąk, a następnie przez las docieramy w pobliże leśnego rezerwatu Wierzchocińskie Jałowce (15,3 km). Obejmuje on skupisko ponad 150 jałowców o wysokościach sięgających nawet 10 m. Za rezerwatem skręcamy lekko w lewo i po wyjściu z lasu docieramy do zabudowań wsi Wierzchocino (16,7 km). Tutaj wchodzimy na drogę powiatową biegnącą do Smołdzina i po kilku kilometrach dochodzimy do wsi Żelazo (19,0 km). W Żelazie skręcamy w lewo i asfaltową drogą powiatową docieramy do Smołdzina (22,9 km). 
 
Dla rowerzystów, zwłaszcza z przyczepkami, zalecane skorzystanie z szlaku EuroVelo 10 z Izbicy przez Główczyce, aby ominąć przejazd drogami gruntowymi, z kałużami i błotem trudnym do przejazdu po opadach deszczu.  
 
 
PRZYSTANKI NA TRASIE
 
Żelazo
Wieś ze średniowiecznym rodowodem, której rozwój należy wiązać z rodziną von Bandemerów – właścicieli majątku od XV w aż do końca II wojny światowej. Po właścicielach zachował się do dziś pałac, który jest w złym stanie i wymaga natychmiastowych prac konserwatorskich. Zespół parkowo-pałacowy w obecnym wyglądzie pochodzi z XVIII w. Najsłynniejszą mieszkanką wsi była Kordula von Bandemer – artystka malarka, która przedstawiała w swych obrazach wieś słowińską. Jej grób znajduje się na pobliskim dawnym cmentarzu ewangelickim, położonym na niewielkim zarośniętym wzgórzu we wschodniej części wsi. 
 
Słowińcy
Właściwie Kaszubi nadłebscy, bo taką nazwą sami siebie określali. Zamieszkiwali tereny położone w bezpośrednich okolicach jezior Łebsko i Gardno. Posługiwali się oni charakterystyczną gwarą słowińską, będącą odmianą dialektu północno-kaszubskiego. Po rozbiorach Polski Słowińcy coraz mocniej ulegali naciskom germanizacji, a pierwszą bezpośrednią jej oznaką było wprowadzenie obowiązku odprawiania nabożeństw w języku niemieckim. Po II wojnie światowej częściowo zniemczeni Słowińcy, z racji posługiwania się językiem niemieckim, byli szykanowani i często wysiedlani ze swoich tradycyjnych terenów. Większość z nich uciekła do Niemiec. Pozostała jednak nieliczna grupa w okolicach wsi Kluki, gdzie do dziś zachowały się relikty tradycji, języka i architektury Słowińców.
 
INFORMACJA TURYSTYCZNA
 
Biuro Informacji Turystycznej  
Smołdzino, ul. Kościuszki 2, Urząd Gminy Smołdzino
(+48) 59 811 72 15
 
Lęborski Klub Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba –Tadeusz Krawczyk– +48 500 180 012 oraz  Jan Kiśluk tel. +48 698 479 238, mail:  jkisluk.promocja@poczta.onet.pl
 

BAZA NOCLEGOWA

Violetta Kazimieruk
Noclegi dla Pielgrzymów przy Przychodni
Smołdzino, ul. Bema 12
726 246 752

Publiczne Schronisko Młodzieżowe przy Zespole Szkolno Przedszkolnym
Smołdzino, ul. Boh. Warszawy 48
(+48) 59 811 73 21
VII-VIII

 
 
   

 

Do obsługi powyższego pliku konieczne będzie zainstalowanie aplikacji obsługującej ten format. W celu pobrania aplikacji można skorzystać z poniższych przycisków:

Uwagi oraz sugestie

DO GÓRY